Zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, każdy z nas powinien zwracać szczególną uwagę na to, jak często i w jakich godzinach spożywa posiłki oraz z czego dokładnie się składają.
Zespół naukowy pod kierownictwem profesor medycyny Marie-Pierre St-Onge z Uniwersytetu Columbia postanowił uzupełnić wyniki przeprowadzonych dotąd badań dotyczących korzyści jedzenia śniadania. Z zebranych danych wynika, że osoby regularnie spożywające pierwszy posiłek o wczesnej porze dnia są mniej narażone na wysokie stężenie cholesterolu i nadciśnienie tętnicze. Oznacza to, że jedzenie śniadań o właściwych godzinach znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju poważnych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Ten zdrowy nawyk żywieniowy wpływa także na odpowiedni poziom cukru we krwi i prawidłowy metabolizm cukrów. Dzięki temu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2. Dlatego ci, którzy na co dzień nie jedzą śniadań, powinni na stałe włączyć ten posiłek do swojej codziennej diety.
Kardiolodzy sugerują, że pierwszą potrawę w ciągu dnia powinno się zjeść o wczesnej porze, najlepiej godzinę po przebudzeniu. Według głównej autorki badań im więcej kalorii dostarczymy do naszego organizmu na początku dnia, tym większe szanse na to, że nasze ciało spali je w późniejszych godzinach.
Bardzo istotna jest również częstotliwość spożywania pokarmów. Zdecydowanie zdrowiej jest jeść częściej, ale za to mniejsze porcje. W ten sposób jesteśmy mniej narażeni na nadwagę i otyłość.
Ciało i wszystkie narządy mają swoje zegary. Istnieje czas, kiedy trzeba dostarczyć organizmowi wszystkie potrzebne składniki pokarmowe, by utrzymać prawidłową pracę narządów i aktywność enzymów – wyjaśnia prof. St-Onge.
Amerykańscy lekarze zapowiadają kontynuację badań pod kątem wpływu regularnego śniadania na nasze zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.