Żywność bogata w cukier
Lekarze i dietetycy od dawna ostrzegają, że cukier karmi raka i zwiększa ryzyko rozwoju wielu innych poważnych chorób. Regularne sięganie po słodkie przekąski zaburza pracę wątroby, jelit i trzustki oraz może przyczynić się do zachorowania na cukrzycę. Pamiętajmy, że tzw. biała śmierć znajduje się nie tylko w naszej cukiernicy i słodyczach, ale również w takich produktach jak napoje gazowane, soki owocowe zupy w proszku, gotowe dania, ketchup czy płatki śniadaniowe. Cukier może występować w żywności również pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego i sztucznych słodzików, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Bardzo dużo zawierają go jogurty. Naukowcy z uniwersytetu w Leeds przeanalizowali niemal 900 jogurtów sprzedawanych w supermarketach. Okazało się, że najwięcej cukru znajduje się w deserach bazujących na jogurtach. Najgorzej jest z jogurtami owocowymi - zawierają około 12 g cukru na 100 g. To nawet więcej niż w coli!
Smażone i tłuste potrawy
Smażone dania, które zawierają znaczne ilości tłuszczu, można śmiało zaliczyć do jednych z najbardziej szkodliwych produktów spożywczych. Tego rodzaju potrawy podnoszą stężenie złego cholesterolu LDL we krwi oraz obciążają wątrobę i trzustkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pieczenie lub gotowanie na parze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mięso
Destrukcyjnie na naszą trzustkę wpływa również spożywanie czerwonego mięsa. Warto z niego zrezygnować na rzecz chudego białego mięsa, tłustych ryb morskich i roślin strączkowych. Osoby mające problemy z trzustką powinny szerokim łukiem omijać przetworzone produkty mięsne takie jak konserwy, pasztety, parówki i niektóre wędliny. Znajdziemy w nich polepszacze smaku, substancje mające na celu przedłużenie terminu przydatności i związki o właściwościach kancerogennych.
Alkohol
Jak się okazuje napoje zawierające procenty, nie tylko niszczą naszą wątrobę, ale również szkodzą pacjentom z cukrzycą i przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego trzustki. Poza tym alkohol zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, nieżytu żołądka i zaburza prawidłową pracę układu nerwowego.
Zobacz także: Cukrowa bomba. W przeszłości "dawany dzieciom kaszlącym"
Papierosy
O tym, że wdychanie dymu tytoniowego sprzyja rozwojowi raka płuc, nie trzeba nikogo uświadamiać. Palenie papierosów prowadzi również do wystąpienia dolegliwości żołądkowych i przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.