Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Karmi raka. Wykańcza nie tylko trzustkę, ale i jelita

15

Bakteria obecna w jamie ustnej może przyczyniać się do rozrostu komórek nowotworowych raka trzustki. Do takich wniosków doszli naukowcy z Virginia Tech.

Karmi raka. Wykańcza nie tylko trzustkę, ale i jelita
Ta bakteria obecna w jamie ustnej może przyczyniać się do rozrostu komórek nowotworowych raka trzustki (Getty Images, VladimirFLoyd)

Rak trzustki jest uważany za jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii. To podstępny nowotwór, który przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych dolegliwości. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy rak jest już na zaawansowanym etapie. Wówczas chory może odczuwać dyskomfort w górnej części brzucha, pojawiają się wzdęcia, brak apetytu, osłabienie, a stolec zmienia wygląd.

Amerykańscy naukowcy z Virginia Tech przeprowadzili badania, z których wynika, że bakteria znajdująca się w jamie ustnej - Fusobacterium nucleatum – odgrywa kluczową rolę w agresywnym rozroście guzów raka trzustki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Supermoc grzybów. Od zagadek kryminalnych przez produkcję butów po lek na nowotwór

To bardzo dobrze przebadania bakteria o właściwościach kancerogennych. Do tej pory mówiono o jej wpływie na rozwój raka jelita grubego, ale też zapalenia przyzębia czy zapalenia dziąseł. Lekarze wielokrotnie podkreślali, że jej obecność może pogarszać rokowania pacjentów onkologicznych, zwiększa też ryzyko powikłań i przerzutów do innych narządów. Nowe badania amerykańskich naukowców po raz kolejny potwierdzają, że mikrobiota ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Wykazaliśmy, że Fusobacterium nucleatum jest w stanie napędzać proliferację i migrację komórek raka trzustki, nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu wyniki te przekładają się na żywe organizmy lub pacjentów – potwierdził cytowany przez portal eurekalert.org dr Scott Verbridge, jeden z głównych autorów badania.

Eksperci uważają, że najnowsze odkrycia naukowców mogą przyczynić się do opracowania skutecznej terapii w walce z rakiem trzustki, która będzie oparta na modyfikacji mikrobioty. Mogłoby się to odbywać np. poprzez jej przeszczep.

Badania amerykańskich naukowców powinny być kontynuowane, gdyż nadal nie odkryto przyczyny negatywnego wpływu bakterii z jamy ustnej na komórki nowotworowe. Co ciekawe, Fusobacterium nucleatum jest całkowicie nieszkodliwa, do momentu, do którego nie przemieści się z jamy ustnej do innych narządów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić