Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Karmi raka. Wykańcza nie tylko trzustkę, ale i jelita

15

Bakteria obecna w jamie ustnej może przyczyniać się do rozrostu komórek nowotworowych raka trzustki. Do takich wniosków doszli naukowcy z Virginia Tech.

Karmi raka. Wykańcza nie tylko trzustkę, ale i jelita
Ta bakteria obecna w jamie ustnej może przyczyniać się do rozrostu komórek nowotworowych raka trzustki (Getty Images, VladimirFLoyd)

Rak trzustki jest uważany za jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii. To podstępny nowotwór, który przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych dolegliwości. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy rak jest już na zaawansowanym etapie. Wówczas chory może odczuwać dyskomfort w górnej części brzucha, pojawiają się wzdęcia, brak apetytu, osłabienie, a stolec zmienia wygląd.

Amerykańscy naukowcy z Virginia Tech przeprowadzili badania, z których wynika, że bakteria znajdująca się w jamie ustnej - Fusobacterium nucleatum – odgrywa kluczową rolę w agresywnym rozroście guzów raka trzustki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Supermoc grzybów. Od zagadek kryminalnych przez produkcję butów po lek na nowotwór

To bardzo dobrze przebadania bakteria o właściwościach kancerogennych. Do tej pory mówiono o jej wpływie na rozwój raka jelita grubego, ale też zapalenia przyzębia czy zapalenia dziąseł. Lekarze wielokrotnie podkreślali, że jej obecność może pogarszać rokowania pacjentów onkologicznych, zwiększa też ryzyko powikłań i przerzutów do innych narządów. Nowe badania amerykańskich naukowców po raz kolejny potwierdzają, że mikrobiota ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Wykazaliśmy, że Fusobacterium nucleatum jest w stanie napędzać proliferację i migrację komórek raka trzustki, nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu wyniki te przekładają się na żywe organizmy lub pacjentów – potwierdził cytowany przez portal eurekalert.org dr Scott Verbridge, jeden z głównych autorów badania.

Eksperci uważają, że najnowsze odkrycia naukowców mogą przyczynić się do opracowania skutecznej terapii w walce z rakiem trzustki, która będzie oparta na modyfikacji mikrobioty. Mogłoby się to odbywać np. poprzez jej przeszczep.

Badania amerykańskich naukowców powinny być kontynuowane, gdyż nadal nie odkryto przyczyny negatywnego wpływu bakterii z jamy ustnej na komórki nowotworowe. Co ciekawe, Fusobacterium nucleatum jest całkowicie nieszkodliwa, do momentu, do którego nie przemieści się z jamy ustnej do innych narządów.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić