Rak trzustki jest uważany za jedno z największych wyzwań współczesnej onkologii. To podstępny nowotwór, który przez długi czas może rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych charakterystycznych dolegliwości. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy rak jest już na zaawansowanym etapie. Wówczas chory może odczuwać dyskomfort w górnej części brzucha, pojawiają się wzdęcia, brak apetytu, osłabienie, a stolec zmienia wygląd.
Amerykańscy naukowcy z Virginia Tech przeprowadzili badania, z których wynika, że bakteria znajdująca się w jamie ustnej - Fusobacterium nucleatum – odgrywa kluczową rolę w agresywnym rozroście guzów raka trzustki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To bardzo dobrze przebadania bakteria o właściwościach kancerogennych. Do tej pory mówiono o jej wpływie na rozwój raka jelita grubego, ale też zapalenia przyzębia czy zapalenia dziąseł. Lekarze wielokrotnie podkreślali, że jej obecność może pogarszać rokowania pacjentów onkologicznych, zwiększa też ryzyko powikłań i przerzutów do innych narządów. Nowe badania amerykańskich naukowców po raz kolejny potwierdzają, że mikrobiota ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej.
Wykazaliśmy, że Fusobacterium nucleatum jest w stanie napędzać proliferację i migrację komórek raka trzustki, nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu wyniki te przekładają się na żywe organizmy lub pacjentów – potwierdził cytowany przez portal eurekalert.org dr Scott Verbridge, jeden z głównych autorów badania.
Eksperci uważają, że najnowsze odkrycia naukowców mogą przyczynić się do opracowania skutecznej terapii w walce z rakiem trzustki, która będzie oparta na modyfikacji mikrobioty. Mogłoby się to odbywać np. poprzez jej przeszczep.
Badania amerykańskich naukowców powinny być kontynuowane, gdyż nadal nie odkryto przyczyny negatywnego wpływu bakterii z jamy ustnej na komórki nowotworowe. Co ciekawe, Fusobacterium nucleatum jest całkowicie nieszkodliwa, do momentu, do którego nie przemieści się z jamy ustnej do innych narządów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.