Żywność rakotwórcza, to produkty, w których znajdziemy szkodliwe związki, takie jak np. dioksyny, metale ciężkie, pestycydy, aflatoksyny czy bisfenol A. Związki te to kancerogeny. Mogą one uszkadzać komórki DNA i zwiększać tym samym rozwój choroby nowotworowej. Gdzie znajdziemy te rakotwórcze substancje?
Uważać należy na słone potrawy i przekąski. Sól nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia, ale i innych chorób. Chlorek sodu wykazuje działanie drażniące i powoduje mikrouszkodzenia w obrębie błony śluzowej żołądka oraz przełyku. To dlatego może zwiększać ryzyko rozwoju raka tych organów. Ale słone przekąski mogą zawierać nie tylko sól. W popularnych słonych orzeszkach, pestkach czy ziarnach mogą znajdować się aflatoksyny. Zwłaszcza jeśli te produkty były niewłaściwie przechowywane i rozwinął się w nich grzyb.
Za rakotwórcze naukowcy uznali również mięso. Jest niebezpieczne dla naszego organizmu szczególnie wtedy, gdy często sięgamy po wysokoprzetworzone wyroby mięsne, takie jak konserwy, parówki, gotowe pierogi z mięsem czy pasztety. Wystarczy 100 g dziennie tego rodzaju żywności, by zwiększyć o jedną trzecią ryzyko rozwoju nowotworu trzustki, żołądka czy jelita grubego. W takich produktach znajdziemy też chemiczne konserwanty, sztuczne barwniki, duże ilości soli, a także syrop glukozowo-fruktozowy.
Zobacz także: Wyniszcza narządy. Rakotwórczy związek w twojej kuchni
Te wszystkie składniki mogą powodować stany zapalne w organizmie. Nadmiar mięsa i żywności bogatej w tłuszcze zwierzęce czy olej palmowy nie wpływa też korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Takie produkty podnoszą poziom cholesterolu, trójglicerydów, zapychają naczynia i zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy. Uważać trzeba nie tylko na przetworzone mięso, ale i na mięso grillowane, wędzone lub smażone.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.