Do czynników, które powodują zaburzenia prawidłowego funkcjonowania jelit, możemy zaliczyć m.in.: zatrucie pokarmowe, przewlekłą chorobę, uwarunkowania genetyczne, alergię na gluten, nietolerancję laktozy, infekcje przewodu pokarmowego lub nieodpowiednią dietę.
Jedną z dolegliwości związanych z jelitami jest zespół jelita drażliwego (IBS). W przebiegu choroby występują takie symptomy jak bóle w dolnej części brzucha, skurcze w jelitach, biegunki, wzdęcia, zaparcia, gazy, wymioty, zmiana wyglądu stolca i zaburzony rytm wypróżnień.
Na ten moment, żadne wyniki badań naukowych nie wykazały głównej przyczyny rozwoju tego schorzenia. Na podstawie licznych analiz można jednak stwierdzić, że niektóre produkty spożywcze potęgują objawy zespołu jelita drażliwego. Z tego względu pacjenci z IBS powinni wprowadzić do swojego codziennego menu radykalne zmiany.
Osoby cierpiące na zespół jelita wrażliwego powinny wykluczyć ze swojej diety przede wszystkim pikantne, smażone, tłuste i ciężkostrawne potrawy. Niewskazane jest także picie mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych, mleka, przetworów mlecznych i alkoholu. Należy również zrezygnować z czerwonego mięsa, ostrych przypraw, niektórych warzyw i owoców, wzdymających roślin strączkowych oraz produktów bogatych w cukier, sól i błonnik pokarmowy.
Przy zespole jelita drażliwego ważne jest spożywanie o stałych porach posiłków, które charakteryzują się podobną wartości energetyczną. Zdaniem dietetyków i lekarzy w tej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wdrożenie diety FODMAP. Ten model żywieniowy polega głównie na wyeliminowaniu żywności zawierającej znaczne ilości cukrów, które nieprawidłowo wchłaniają się w jelitach i mogą łatwo ulegać fermentacji w tej części układu pokarmowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.