Niektóre niezdrowe przyzwyczajenia mogą wpływać niekorzystnie na nasze nerki. Można do nich zaliczyć spożywanie zbyt małych ilości wody. Dlatego, żeby proces oczyszczania krwi przebiegał prawidłowo, w ciągu dnia powinniśmy spożywać 2-2,5 l wody.
Nerkom szkodzi również zbyt duża ilość soli w codziennej diecie. Lekarze od dawna podkreślają, że bezpieczna dzienna dawka to 5g soli. Pamiętajmy, że ta substancja znajduje się nie tylko w solniczce, ale również w produktach wysokoprzetworzonych, fast foodach i słonych przekąskach. Nadmiar soli pogarsza czynność nerek i przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych.
Nerki mają za zadanie usuwanie ketokwasów i amoniaku, które powstają podczas procesu trawienie białek. Menu obfitujące w białko sprawia, że nerki muszą pracować na bardzo wysokich obrotach. Żeby uniknąć ich uszkodzenia, należy ograniczyć spożywanie produktów mięsnych i nabiału.
Kolejnym nawykiem, który może wpłynąć negatywnie na kondycję nerek, jest zwlekanie z pójściem do toalety. W moczu zalegającym w pęcherzu szybko gromadzą się bakterie mogące wywoływać zapalenie dróg moczowych i stan zapalny nerek.
Jeśli chcemy zadbać o nerki i inne narządy wewnętrzne powinniśmy rzucić palenie i zrezygnować ze spożywania nadmiernych ilości alkoholu. Palenie tytoniu jest jednym z czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, która upośledza prawidłowe funkcjonowanie tętnic nerek. Z kolej nadużywanie napojów zawierających procenty utrudnia nerkom usuwanie toksycznych substancji obecnych w alkoholu.
Bagatelizowanie objawów przeziębienia, grypy, anginy, czy zapalenie pęcherza także może nieść ze sobą niepożądane skutki zdrowotne. W skrajnych przypadkach nieleczone infekcje mogą prowadzić do niewydolności nerek.
Nierozsądne przyjmowanie leków przeciwbólowych również obciąża nasze nerki. Tego typu środki farmakologiczne mogą powodować śródmiąższowe zapalenie nerek. Dotyczy to również niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym.