Kleszcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy znajdziesz się w sytuacji, w której kleszcz się urwał podczas usuwania, nie należy panikować. Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zadbać o swoje zdrowie i zapobiec ewentualnym komplikacjom.
Kawałek kleszcza został w skórze. Co teraz?
Tak więc, jeżeli podczas usuwania kleszcza pod skórą pozostaną jego niewielkie fragmenty, takie jak część otworu gębowego lub żądło, nie musisz szukać pilnej wizyty lekarskiej lub jechać do weterynarza (w przypadku zwierząt).
Wystarcz, że dokładnie zdezynfekować miejsce, w które wbił się kleszcz. Użyj do tego preparatów, takich jak Octenisept (również u zwierząt). Następnie musisz uzbroić się w cierpliwość, organizm w ciągu kilku dni powinien usunąć ciało obce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problem pojawia się jednak, kiedy pod skórą zostaje cała głowa kleszcza, razem z gruczołami ślinowymi. Co wtedy? Nasz dwie opcje. Po pierwsze można podjąć próbę wyjęcia fragmentu przy użyciu pęsety, bądź udać się do lekarza.
Pamiętaj jednak, że usuwanie kleszcza przy użyciu igły, wykałaczki lub innych domowych metod może tylko i wyłącznie pogorszyć sytuację i zwiększyć ryzyko zakażenia.
Czytaj także: Zaczęło się w całej Polsce. Profesor o koszeniu: Głupota
Warto podkreślić, że najlepszą strategią jest unikanie problemu, czyli profilaktyka. W przypadku zwierząt domowych, które regularnie przebywają na zewnątrz, kluczem jest stosowanie odpowiedniej metody ochrony - od obroży, przez krople, aż po tabletki.
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Kleszcz, który wbił się w skórę, powinien zostać usunięty jak najszybciej. Pamiętaj, by nie wkręcać go bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. Dlaczego? Otóż takie działanie może spowodować zatkanie tchawek pajęczaka i wywołać wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała.
Warto również wspomnieć, że metalowa pęseta też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
Tak więc, jak poprawnie usunąć kleszcza?
- Przygotuj odpowiednie narzędzie (plastikową pęsetę, miniaturową pompkę ssącą czy "kleszczołapkę" dostępną w aptece) oraz coś do dezynfekcji (np. Octenisept);
- Złap kleszcza za przednią część ciała tuż przy skórze;
- Zdecydowanym ruchem pociągnij go ku górze;
- Dokładnie zdezynfekuj ręce i miejsce ukłucia;
- Przez kilka dni obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeżeli zauważysz jakąkolwiek niepokojącą zmiana, natychmiast skonsultuj się z lekarzem;
- Jeżeli nie wiesz, jak prawidłowo usunąć kleszcza - zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego punktu medycznego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.