Do najbardziej typowych objawów niewydolności serca możemy zaliczyć osłabienie i niską odporność na wysiłek fizyczny. Pacjenci z niewydolnością krążeniową bardzo często skarżą się też na uczucie braku powietrza i trudności z oddychaniem, które mogą występować podczas pracy, odpoczynku lub w czasie snu.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Częstym sygnałem świadczącym o niewydolności jest również opuchlizna na rękach i nogach, pojawiająca się przeważnie na kostkach, palcach i goleniach. Inne niepokojące symptomy to suchy uporczywy kaszel, nadmierne oddawanie moczu w godzinach nocnych, kołatanie serca, zawroty głowy, nieprawidłowy rytm serca, utraty przytomności podczas wysiłku i bóle wieńcowe.
Najczęstsze czynniki ryzyka niewydolności sercowej to też nadciśnienie tętnicze, wada zastawkowa, choroba wieńcowa, infekcje atakujące serce oraz kardiomiopatia przerostowa.
Nieleczona niewydolność mięśnia sercowego może powodować niebezpieczne pogłębienie się objawów i w rezultacie doprowadzić nawet do przedwczesnego zgonu pacjenta. W przypadku wystąpienia wcześniej wymienionych symptomów należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Na rozwój chorób serca i ich fatalne skutki będziemy zdecydowanie mniej narażeni, jeśli zadbamy o regularną aktywność fizyczną, zdrowy sposób odżywiania, a także odstawimy alkohol i papierosy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.