Kładąc na grilla kiełbasę czy inne tłuste czerwone mięso, powinniśmy pamiętać, że w jedzeniu mogą wytworzyć się nitrozoaminy, które spożywane w nadmiarze zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu żołądka i jelita grubego.
Zdecydowanie lepiej sięgnąć po zdrowsze zamienniki, takie jak chude mięso drobiowe lub ryby.
Tego rodzaju produktów nie należy grillować zbyt długo, dzięki czemu unikniemy bezpośredniego kontaktu z kancerogennymi związkami chemicznymi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest wybór odpowiedniego sprzętu. Przygotowanie produktów na grillu węglowym powoduje, że jedzenie przez cały czas ma kontakt z dymem i ogniem.
Podczas takiej obróbki termicznej mogą wytworzyć się takie szkodliwe dla zdrowia substancje jak akrylamid, heterocykliczne aminy aromatyczne czy benzopiren.
Zdecydowanie zdrowszym sposobem na przygotowanie naszego ulubionego dania jest użycie grilla gazowego lub elektrycznego.
Przed rozpoczęciem grillowania należy również pamiętać o odpowiednim przygotowania grilla i dokładnie usunąć z rusztu resztki jedzenia.
Jeśli zdecydujemy się na grill węglowy, należy zaopatrzyć się w tacki ochronne lub specjalną kratkę i przygotować odpowiednią podpałkę.
Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia jest drewno z drzew liściastych lub węgiel drzewny. Nie należy używać drewna z drzew iglastych, które może strzelać podczas spalania i przez to stać się niebezpieczne.
Czytaj też: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Każdy, kto przygotowuje jedzenie na grilla, powinien zadbać również o zdrowe dodatki do potraw. Poza grillowanym mięsem, serem, rybą, warzywami czy owocami - na naszym talerzu nie powinno zabraknąć pełnoziarnistego pieczywa oraz zdrowej sałatki lub surówki.
Znajdziemy w nich witaminy, cenne sole mineralne, błonnik pokarmowy oraz przeciwutleniacze wykazujące właściwości antynowotworowe.
Podczas grillowania unikajmy dosalania potraw. Sól, która w nadmiarze obciąża nerki i układ pokarmowy, możemy zastąpić świeżymi lub suszonymi ziołami.