Kleszcze występują najczęściej w lasach, parkach, a także we wszystkich bogatych w rośliny terenach. Okazuje się, że mogą także zadomowić się w naszych mieszkaniach przeniesione przez człowieka albo czworonoga. W jakich miejscach mogą się ukrywać?
Aby uniknąć inwazji kleszczy w domu, dokładnie obejrzyjmy się po powrocie ze spaceru. To szczególnie istotne również z uwagi na nasze bezpieczeństwo - jak wiadomo, pajęczaki mogą przenosić groźne choroby.
Kleszcze w domu. Gdzie mogą się ukrywać?
Kleszcze najbardziej lubią wilgotne i zacienione miejsca. W związku z tym - w pierwszej kolejności - właśnie takie zakamarki powinniśmy dokładnie sprawdzić. Owady mogą błyskawicznie złożyć w naszym mieszkaniu jaja. Zatem, jeśli zauważymy przezroczyste, brązowe lub czarne jajeczka, powinniśmy zacząć szybko działać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Należy zabrać jajeczka i natychmiast je wyrzućmy. Następnie miejsce bytowania kleszcza spryskajmy preparatami odstraszającymi owady. Możemy je również przygotować samodzielnie.
Czytaj także: Zaczęło się w całej Polsce. Profesor o koszeniu: Głupota
Kleszcze są głuche i ślepe, a swoje ofiary poznają po zapachu. To właśnie dlatego jednym ze skuteczniejszych sposobów na ich odstraszenie, jest zastosowanie naturalnych aromatów.
Czego nie lubią kleszcze?
Kleszcze najbardziej nie lubią zapachu ziół i roślin, takich jak rozmaryn, wrotycz, lawenda, cytrusy lub geranium. Jak samodzielnie przygotować preparat odstraszający kleszcze? Jest to bardzo proste. Olejki rozcieńczamy oliwą lub wodą, a następnie spryskujemy powierzchnie w domu, narażone na obecność pajęczaków.
Naturalny preparat można też zastosować przed wyjściem na spacer do lasu. Wystarczy rozpylić go bezpośrednio na skórę. Stanowi on naprawdę skuteczną ochronę.