Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która przebiega dwufazowo. Na początku objawy, które się pojawiają, są mało charakterystyczne. Co więcej, w wielu przypadkach KZM może początkowo przebiegać praktycznie bezobjawowo.
To dlatego postawienie prawidłowej diagnozy bywa często utrudnione. Choroba może mieć różny przebieg, ale wiadomo, że najłagodniejszy występuje u dzieci, a najcięższy u osób po 40. roku życia.
Zobacz także: Oto patent na kleszcze. Wydasz tylko 5 zł
Wirus powodujący kleszczowe zapalenie mózgu w pierwszej kolejności daje o sobie znać w miejscu ukąszenia kleszcza, ale dzięki naczyniom limfatycznym dociera do układu siateczkowo-śródbłonkowego i węzłów chłonnych, skąd może zaatakować ośrodkowy układ nerwowy. Początkowo chory może mieć gorączkę, pojawiają się też osłabienie, ból głowy, mięśni i stawów, katar, nudności, wymioty, bóle brzucha oraz ogólne uczucie rozbicia. Mogą również pojawić się infekcje gardła. Objawy te najczęściej trwają siedem dni. Po tym czasie niepokojące symptomy znikają, a choroba zostaje wyleczona. Taki przebieg obserwuje się u 2/3 zakażonych.
Zobacz także: Mit na temat kleszczy obalony. Usunięcie nie wystarczy
W pozostałych przypadkach, po okresie względnie dobrego samopoczucia, pojawia się gorączka oraz objawy świadczące o tym, że wirus zaatakował układ nerwowy. Ich rodzaj zależy od tego, która struktura rdzenia kręgowego czy mózgu została zaatakowana. Gdy u chorego rozwinie się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, to przebiega ono łagodnie i nie pozostawia trwałych śladów w organizmie zakażonego kleszczowym zapaleniem mózgu.
Nudności, sztywność karku, światłowstręt i wymioty – to najczęstsze objawy. Gdy jednak wirus zaatakuje mózg, mogą wystąpić: zaburzenia świadomości, padaczka, porażenie mięśni oraz ich nadmierne napięcie i drżenie. Jeśli wirus wniknie do rdzenia kręgowego oraz jego korzeni, może dojść do porażenia mięśni i ich stopniowego zaniku. W tym przypadku osoba chora na kleszczowe zapalenie mózgu odczuwa silne bóle. W przypadku powikłań może dojść do zapalenia wątroby, zapalenia mięśnia sercowego czy krwawień, które są następstwem zaburzeń krzepnięcia krwi.
Jak ochronić się przed atakiem kleszczy? Warto pić regularnie wywar z czystka. Gdy się pocimy, nasza skóra wydziela zapach, którego my nie wyczuwamy, za to jest on bardzo nieprzyjemny dla kleszczy. Co ważne, kleszcze nie znoszą też zapachu geranium, szałwii, migdałów i mięty pieprzowej.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.