Zmiany w oku pomogą zdiagnozować Alzheimera
Diagnoza na podstawie objawów
Demencję, chorobę, w której przebiegu dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych (problemów z pamięcią, spowolnienia myślenia i zaburzeń zachowania) można zdiagnozować dopiero wtedy, gdy osoba nią dotknięta zaczyna mieć związane z nią problemy.
Choroba Alzheimera — najczęstsza przyczyna demencji — diagnozowana jest na podstawie wywiadu i testów poznawczych; potwierdzić ją z całą pewnością można dopiero po śmierci chorującego.
Nieco inaczej jest w przypadku CTE, której przyczyną są wielokrotne urazy głowy, w wyniku których często dochodzi do wstrząsu mózgu. Już jakiś czas temu naukowcy odkryli biomarker, którego poziom pozwala na diagnozę przewlekłej urazowej encefalopatii w ciągu życia. Nowe badania dostarczają więc tylko kolejnej (nie jedynej) metody wczesnej diagnostyki.
Pośmiertne badanie oczu
Najnowsze badania zespołu naukowców z Boston Medical Center w USA wykazały, że niedługo to się zmieni – we wczesnej diagnozie Alzheimera będą mogły pomóc badania oczu. Podobnie będzie w przypadku przewlekłej encefalopatii mózgu.
W ramach badania, które zostało opublikowane w IOS Press, naukowcy zidentyfikowali biomarkery, które obecne są w ciele szklistym oka – bezbarwnym płynie, który wypełnia przestrzeń między soczewką a siatkówką oka.
Pośmiertnie przebadano 41 osób, które cierpiały na jedną z dwóch omawianych chorób neurodegeneracyjnych. Badania wykazały, że zmiany w mózgu widoczne odzwierciedlała obecność konkretnych rodzajów białek w ciele szklistym.
Wskaźnik choroby
Naukowcy są przekonani, że ich odkrycie może zaowocować wykorzystaniem biomarkerów płynów ocznych do diagnozowania i leczenia chorób w przyszłości.
Poziomy biomarkerów ciała szklistego pośmiertnie istotnie korelują z chorobą Alzheimera i CTE w mózgu. To badanie wskazuje, że biomarkery w ciele szklistym mogą służyć jako wskaźnik zastępczy choroby neuropatologicznej – napisali w podsumowaniu badania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.