Urzędnicy z Gminy Białośliwie (powiat pilski, woj. wielkopolskie) opublikowali w mediach społecznościowych ostrzeżenie przed gradacją gąsienicy korowódki dębówki. Kontakt z tym niewielkim owadem może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Larwa tego motyla nocnego osiąga rozmiary 3 cm i często występuje w lasach oraz na przydrożnych drzewach. Z tego względu zaleca się unikania siedlisk tej gąsienicy i zatrzymywania się pod drzewami. Ekspansję korowódki dębówki odnotowano również w Niderlandach, Belgii i Francji. Dariusz Cieślak z Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku podkreśla, że w Polsce najczęściej można ją spotkać w nadmorskich regionach. Zazwyczaj pojawia się od maja do końca czerwca, ale odmiana sosnowa zaczyna być aktywna na początku lipca. Korowódki pojawiają się zarówno na drzewach iglastych, jak i na wierzbach czy dębach.
Zobacz także: Katorga dla nerek. Tak powoli je wyniszczasz
Korowódki są znane z tego, że larwy wytwarzają parzące włoski. Wydzielają one substancję trującą, która przy kontakcie ze skórą może powodować poparzenia, podrażnienia błon śluzowych i opuchliznę. Może się też zdarzyć, że te włoski dostaną się do dróg oddechowych wraz z powietrzem. Mogą wtedy wywołać poważne wstrząsy organizmu i problemy z oddychaniem. W najgorszym przypadku może skończyć się to nawet pobytem w szpitalu - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie Dariusz Cieślak.
Gąsienica korowódki dębówki może być niebezpieczna
Jeżeli mieliśmy bezpośredni kontakt z włoskami gąsienicy korowódki, powinniśmy jak najszybciej udać się do domu, wziąć prysznic a odzież uprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza. W przypadku pojawienia się takich objawów jak: świąd, pieczenie i opuchlizna skóry, zapalenie spojówek, nudności, wymioty i podrażnienie błon śluzowych, należy udać się do lekarza. Szczególne środki ostrożności powinni zachować rodzice małych dzieci i właściciele czworonogów, którym również może zagrażać korowódka.
Zobacz także: Najzdrowszy rodzaj chleba. Taki wybieraj na śniadanie
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie