Czym są węglowodany złożone?
Węglowodany złożone stanowią podstawowe i najlepsze źródło energii, która uwalniana jest stopniowo, zatem jej poziom w organizmie jest stosunkowo stabilny, a uczucie sytości towarzyszy nam przez długi czas.
Zapotrzebowanie na węglowodany jest uzależnione od wielu czynników, ale przyjmuje się, że powinny one pokrywać od 45 do 65 proc. zapotrzebowania energetycznego. To główne źródło wsparcia mózgu, tkanki nerwowej, nerek i czerwonych krwinek.
Warto pamiętać, że im mniej przetworzone produkty węglowodanowe, tym większa szansa, że nasz brzuch (i cały organizm) nam za ich spożycie podziękuje. Węglowodany złożone są bogatym źródłem błonnika, witamin z grupy B, witaminy E, magnezu, cynku, żelaza i selenu. Podnoszą też stężenie serotoniny we krwi, a zatem poprawiają nastrój.
1 gram węglowodanów dostarcza 4 kalorie.
Źródłem węglowodanów złożonych są:
- produkty zbożowe (kasze: gryczana, jaglana, płatki owsiane, makaron żytni, mąka pełnoziarnista),
- warzywa strączkowe: soczewica, ciecierzyca,
- pozostałe warzywa: np. ziemniaki, bataty, marchew,
- owoce: jabłka, truskawki, borówki, banan,
- amarantus, komosa ryżowa, gryka.
Nieprzyswajalnym węglowodanem złożonym jest błonnik, którego duża zawartość w diecie opóźnia opróżnianie żołądka, sprzyja korzystnej mikroflorze jelitowej, wspomaga perystaltykę jelit, utrzymuje prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi, wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia i na dłużej pozwala zachować sytość.
Znajduje się w kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej, ryżu brązowym, pieczywie żytnim, mieszanym z ziarnami i pszennym z mąki graham, płatkach zbożowych pszennych i żytnich, otrębach, roślinach strączkowych (fasola czerwona, groch, fasola biała), orzechach i suszonych owocach, grejpfrucie, jagodach, jeżynach, porzeczkach, malinach, chrzanie, czosnku i wiórkach kokosowych.
Jeśli więc włączymy do swojej diety źródła węglowodanów złożonych, które zawierają również błonnik, smuklejszą sylwetkę — wraz z poprawą funkcjonowania całego organizmu — mamy jak w banku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.