Właściwości kozieradki
Kozieradka jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Możemy do nich zaliczyć karoten, błonnik, kwas fitynowy, fotolipidy, olejki eteryczne, tłuszcze i białka roślinne oraz witaminę B1, B6, F, H, PP. W bożej trawce występują również potas, żelazo, magnez, fosfor i wapń.
Dzięki zawartości cennych elementów kozieradka jest skutecznym lekarstwem na ból gardła, niestrawność lub problemy z zasypianiem. Poza tym regularne spożywanie koziorożnika zapobiega rozwojowi kamicy nerkowej i marskości wątroby.
Czytaj też: Pojawia się, gdy wątroba jest na wykończeniu
Do zalet, które posiada boża trawka, możemy zaliczyć również pozytywny wpływ na nasz układ krwionośny i układ odpornościowy. Wywar z nasion kozieradki ma właściwości wykrztuśne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i oczyszczające. Obecność tej przyprawy w naszym codziennym menu pomoże obniżyć stężenie złego cholesterolu LDL we krwi.
Czytaj też: Zwróć uwagę na paznokcie. To S.O.S wątroby
Kozieradka na raka jelita grubego
Kozieradka nie tylko chroni naszą wątrobę dzięki zawartej w niej sylimarynie, lecz także chroni nas przed rozwojem nowotworu jelita grubego. Roślina ta jest szczególnie polecana osobom profesjonalnie uprawiającym sport i kobietom karmiącym piersią.
Preparaty na bazie nasion lub liści kozieradki nadają się zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Wywar lub wyciąg wodno-alkoholowy z kozieradki przyjmuje się doustnie, natomiast intrakt kozieradkowy możemy wetrzeć w skórę, żeby poprawić jej kondycję zdrowotną.
Czytaj też: Tajemnicza choroba skóry
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.