Golonka jest tylną lub przednią częścią nogi wieprzowej. Te dwa rodzaje golonki nie różnią się między sobą pod względem smaku, ale tylna część zawiera więcej mięsa. To chętnie wybierane przez Polaków danie wyróżnia się wyjątkowym smakiem i aromatem. Golonka jest ciemnym i przerośniętym ścięgnami, tłustym mięsem. Do tej popularnej potrawy świetnie pasuje kapusta zasmażana, ziemniaki, pszenne pieczywo, pieczone warzywa, ogórek kiszony, musztarda, chrzan i zimne piwo. Golonkę z powodzeniem można smażyć, grillować, peklować, piec i wędzić. Bardzo często golonka podawana jest na ciepło. Można ją również pokroić w cienkie plastry i serwować na zimno zamiast wędliny. Czy ten rodzaj mięsa jest równie zdrowy, co smaczny i czy warto sięgać po niego regularnie?
Zdaniem dietetyków, ten produkt nie powinien być obecny na stałe w naszym codziennym jadłospisie. W golonce znajdziemy znaczne ilości kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do podwyższenia poziomu złego cholesterolu LDL we krwi, zwiększając tym samym ryzyko miażdżycy zawału serca i udaru mózgu. Nie oznacza to, że golonka nie posiada żadnych właściwości prozdrowotnych. Tłuszcz wpływa korzystnie na wchłanianie do organizmu witamin i innych cennych składników. Poza tym jest doskonałym źródłem energii. Elastyna i kolagen obecne w golonce poprawiają kondycję zdrowotną naszej skóry, paznokci i włosów. To mięso ma w sobie także sporo żelaza, które obniża ryzyko niedokrwistości. Z kolei witaminy z grupy B usprawniają procesy metaboliczne.
Eksperci żywieniowi twierdzą, że golonki nie powinno się jeść częściej niż 1-2 razy w ciągu miesiąca. Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia, jest spożywanie golonki z grilla lub duszenie tego mięsa bez dodatku tłuszczu. Dobrym pomysłem jest zjedzenie tej potrawy z sałatką lub surówką ze świeżych warzyw (pomidor, sałata, papryka). Do golonki warto również dodać przyprawy wspomagające trawienie np. czarny pieprz, cynamon, rozmaryn czy oregano. Mięso można też skropić sokiem wyciśniętym z cytryny bogatym w witaminę C, która stymuluje przyswajanie żelaza.
Jeżeli zdarza nam się sięgnąć po golonkę lub inny rodzaj tłustego mięsa, pamiętajmy, żeby nie spożywać tych potraw przed snem. Jedząc ciężkostrawne potrawy wieczorem, obciążamy żołądek na noc. Nie wolno nam także zapominać o regularnej aktywności fizycznej, dzięki której spalimy zbędne kalorie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.