Czernina – przepis i właściwości
Czernina to inaczej zalewajka nazywana w niektórych częściach polski również czorniną, a w województwie małopolskim nazywana jest szarą polewką.
Zobacz także: Regeneruje wątrobę. Ten rodzaj jest najzdrowszy
Przygotowując czerninę, na początek należy ugotować rosół z kury, kaczki lub gęsi. Z danego zwierzęcia spuszczamy również krew, mieszamy ją z octem i cukrem, żeby zapobiec krzepnięciu i dodajmy do wywaru. Nierzadko jest to krew wieprzowa. Tak przyrządzona zupa ma charakterystyczny smak i słodko-kwaśny zapach.
Zobacz także: Groźny niedobór. Przez to budzisz się kilka razy w nocy
Niektórzy do czarnej polewki dodają również śliwki, syrop z tych owoców, miód lub suszone owoce. Dzięki czemu ta tradycyjna potrawa zyska słodszy posmak. Zupę można podawać z makaronem, pokrojonymi gotowanymi ziemniakami lub kluskami lanymi.
Proces przygotowania czarnej polewki nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporego doświadczenia kulinarnego. W naszym kraju na stołach pojawiają się dwa rodzaje czarniny – kaszubska i kujawska. Picie krwi nie brzmi zbyt zachęcająco, dlatego to specyficzne danie ma wielu przeciwników.
Ze względu na ilość kalorii i wartości odżywcze świetnie nadaje się na pierwsze danie obiadowe lub lunch. Miłośnicy zupy na bazie krwi z pewnością po zjedzeniu jednej porcji poczują się nasyceni i pełni energii. Niewielu wie, że to staropolski afrodyzjak, który poprawia potencję. Czarna polewka to też bogate źródło łatwo przyswajalnych białek, węglowodanów, witamin i minerałów w tym np. żelaza, które chroni przed anemią.
W dawnej Polsce czerninę rodzice podawali kawalerowi, który starał się o rękę. Oznaczało to odmowę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl