Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Koronawirus. Dramatyczne braki środków ochronnych w Wielkiej Brytanii

225

W Wielkiej Brytanii trwa kryzys zaopatrzenia w odzież ochronną. Pracownicy służby zdrowia zmuszeni są wielokrotnie używać jednorazowych maseczek i fartuchów. W środę na jaw wyszły plany rządowej agencji, które pokazują jak duża jest skala niedoborów.

Koronawirus. Dramatyczne braki środków ochronnych w Wielkiej Brytanii
(PAP CSF, Andy Rain)

Wielka Brytania ma poważne problemy w walce z epidemią koronawirusa. Rozmiary niedoborów odzieży ochronnej stały się oczywiste w środę, gdy wyciekły plany agencji zdrowia publicznego, która planuje rozpocząć program ponownego użycia wyposażenia jednorazowego.

Wyrzucane maseczki i fartuchy mają być czyszczone i przeznaczone do ponownego stosowania. Taki jest plan agencji Public Health England. Wcześniej podobną decyzje podjęły już niektóre szpitale, które w ten sposób chronią swe topniejące zapasy środków sanitarnych. Inne placówki proszą z kolei pracowników, by sami szyli stroje dla siebie.

Środki ochronne mają być dezynfekowane m.in. parą wodną oraz promieniami ultrafioletowymi. Dokument sugerował też, że konieczne może być kupno sportowych oraz budowlanych akcesoriów do ochrony oczu, jeżeli w magazynach zabraknie okularów lekarskich - informuje BBC,

Zobacz także: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni

Braki w zaopatrzeniu

W tym samym czasie Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy opublikowało raport, w którym podaje przykłady dramatycznych braków zaopatrzenia. Jeden z rezydentów w szpitalu położniczym w południowo-wschodniej Anglii donosi, że od trzech tygodni w placówce brakuje środków nie tylko do ochrony oczu, ale nawet do dezynfekcji obuwia.

Z kolei jeden z anestezjologów, pracujący w Szkocji, mówił związkowi, że lekarze musieli wymieniać się i dezynfekować przyłbice ochronne, gdyż było ich zbyt mało.

Szybko skończył nam się też żel dezynfekcyjny, więc musieliśmy odkażać dłonie we wspólnym wiadrze - twierdził w raporcie szkocki lekarz.

Dyrektor związku medyków, dr Chaand Nagpaul stwierdził, że plany Public Health England mogą być zaakceptowane wyłącznie jeśli pojawią się naukowe dowody, że ponowne użycie środków jednorazowych nie łamie międzynarodowych standardów.

Nie możemy kierować się tylko dostępnością. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników służby zdrowia, nie ma tu kompromisów - mówi Nagpaul.

W Wielkiej Brytanii zmarły już dziesiątki pracowników służby zdrowia z powodu koronawirusa. Kraj pogrąża się w coraz większym kryzysie.

Dotychczas potwierdzono tam już niemal 100 tysięcy zakażeń COVID-19, z czego prawie 13 tysięcy zakończyło się śmiercią. Raporty donoszą też, że przez epidemię gospodarka na Wyspach może skurczyć się nawet o jedną trzecią, co raczej nie poprawi położenia tamtejszej służby zdrowia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić