Nykturia
Nykturia jest terminem medycznym opisującym odczuwanie potrzeby oddania moczu częściej niż dwa razy w trakcie odpoczynku nocnego. Może być spowodowana wieloma czynnikami: starzeniem się, chorobami serca, cukrzycą, schorzeniami prostaty oraz zbyt dużym spożyciem płynów przed snem.
W każdym z tych przypadków nocne wizyty w toalecie mogą przeszkadzać w zdrowym, regenerującym śnie, wpływając negatywnie nie tylko na nastrój i poziom energii, ale również na zdrowie per se.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
Melatonina – zbawienny hormon snu
Nocne podróże do toalety mogą zaburzyć naturalny rytm snu i wpłynąć na produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego.
Melatonina jest wytwarzana w ciemności, a jej produkcję zahamować może nawet niewielka ilość światła. Włączając światło w sypialni, korytarzu lub łazience, możemy do tego doprowadzić, a co za tym idzie — spowodować stałe problemy ze snem i szereg innych problemów zdrowotnych.
Czytaj także: Jest większy po posiłku. Tak trzustka woła o pomoc
Melatonina nie jest tylko "hormonem snu". Jest również potężnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniem i odgrywa kluczową rolę w wielu innych procesach fizjologicznych, w tym regulacji temperatury ciała, obniżaniu ciśnienia krwi i poprawie odpowiedzi immunologicznej. Znaczenie melatoniny dla zdrowia jest więc nie do przecenienia.
Jak można zminimalizować negatywne skutki nykturii na nasz sen i produkcję melatoniny? Są na to dwie strategie.
Jak się wyspać?
Po pierwsze, staraj się unikać picia dużych ilości płynów na krótko przed pójściem spać — szczególnie dotyczy to napojów zawierających kofeinę lub alkohol. Spróbuj spożywać większość swojego dziennego przydziału płynów wcześnie, dając organizmowi czas na ich przetworzenie przed snem.
Po drugie, kiedy budzisz się w nocy, aby skorzystać z toalety, staraj się nie włączać mocnego światła. Jeżeli to możliwe, zainstaluj w swojej łazience niewielkie, ciepłe światło, które nie będzie wystarczająco jasne, by zahamować produkcję melatoniny. Świetnym rozwiązaniem może okazać się mała lampka LED z czujnikiem ruchu, która ma tę zaletę, że pozwala o włączaniu światła nawet nie myśleć.
Jeśli jednak problem z nykturią jest stały i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być objaw problemu zdrowotnego, który wymaga leczenia. Jako że ilość i jakość snu ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia, zdecydowanie nie warto tej sprawy ignorować.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.