Korzystasz ze smartfonów innych? Lepiej tego nie rób. Oto powód

3

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasze telefony komórkowe są siedliskiem bakterii. Jednak tylko nieliczni wiedzą, jak ogromna jest skala tego problemu.

Korzystasz ze smartfonów innych? Lepiej tego nie rób. Oto powód
Korzystanie ze smartfonów innych osób może być bardzo niebezpieczne. (Adobe Stock, armada1985)

Ekrany telefonów są niemal siedem razy bardziej zanieczyszczone niż deski klozetowe. Firma Initial Washroom Hygiene z Wielkiej Brytanii przeprowadziła badania nad smartfonami. Co więcej, wskazano także konkretny typ najbardziej szkodliwych urządzeń. Ustalono, że najbardziej zanieczyszczone są telefony w skórzanych futerałach.

Sprawdzili ilość bakterii na smartfonach. Wnioski są przerażające

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czerwone mięso a choroby serca. Nowe niepokojące badania

Standardowy smartfon zawiera około 1,5 tysiąca bakterii. Dla porównania, średnie zanieczyszczenie desek klozetowych to tylko 220 bakterii - podaje "Metro". To dla wielu z nas mogą być zaskakujące dane. Obudowy i futerały na telefony są zazwyczaj wykonane z gumy, która tworzy ciepłe i wygodne środowisko dla mikroorganizmów; skórzane są jeszcze bardziej sprzyjające dla bakterii.

Jak tłumaczył profesor Hugh Pennington, emerytowany wykładowca bakteriologii na Uniwersytecie w Aberdeen, wycieranie smartfona pod względem "skuteczności" równa się przeganianiu zarazków chusteczką. Telefony są pokryte bakteriami ze względu na fakt, że dotykamy ich w różnych sytuacjach w ciągu dnia.

Zimą smartfony mogą zawierać norowirusy. Są to drobnoustroje, które powodują grypę żołądkową. Można się nimi zarazić między innymi przez kontakt z cudzym smartfonem, co oznacza również kontakt z bakteriami jego właściciela. To jednak niejedyne drobnoustroje, które znajdziemy na tych urządzeniach.

Według danych sanepidu, bakterie znajdujące się na smartfonach możemy podzielić na trzy grupy. Są to paciorkowce, pochodzące głównie z jamy ustnej, gronkowce oraz maczugowce, które zwykle występują na skórze.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić