Na temat picia wody z kranu od lat jest kontrowersyjny. Jedni są zwolennikami tej metody, inni stronią od niej, goniąc do sklepu po butelki wody mineralnej. A jeśli pijemy wodę z kranu, to czy można dać ją niemowlakom?
Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie wypowiedziała się na temat picia kranówki. Wywiadu udzieliła "Wysokim Obcasom", a w rozmowie podkreśliła, że woda prosto z kranu jest bezpieczna.
Woda wodociągowa musi spełniać szereg norm unijnych, które są regularnie sprawdzane. Nie może być zanieczyszczona i pełna bakterii. Wiele kranówek posiada bogaty skład mineralny. Na liście najlepszych stolic pod kątem wody z kranu jest m.in. Warszawa.
Jak wynika z artykułu, zimną kranówkę warto pić w upały. Przede wszystkim jest to tańsza opcja od kupowania tej butelkowanej (kosztuje mniej niż grosz za litr). Po drugie, oszczędzamy światu niepotrzebnego plastiku, który pozostaje z butelek.
Jeśli znamy źródło wody i mamy poczucie, że jest bezpieczna, to można ją podać nawet niemowlakom. Dawałam ją moim dzieciom - zapewnia Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
Czytaj także: Krytyczna sytuacja na Podkarpaciu. Radny pokazał zdjęcia
Kobieta zaznacza, że woda bezpieczna to m.in. ta, która płynie w naszych rurach. Nie powinniśmy obawiać się o zanieczyszczenia, które mogą się w nich znajdować, ponieważ woda badana jest nawet kilka razy dziennie w wielu miastach. Oprócz tego "mineralizuje ona rury od środka, więc płynie po ściankach wytworzonej przez siebie kamiennej osłonki (czasem jej fragmenty urywają się i wypływają z kranu).
Czy warto pić wodę przefiltrowaną w specjalnych dzbankach? Jak mówi ekspertka - sama wcale tego nie robi. Woli "czystą" kranówkę:
Osobiście mam niedobory magnezu, a woda przefiltrowana zostaje pozbawiona wielu minerałów, w tym wapnia czy magnezu właśnie. Także podczas gotowania wiele składników mineralnych wody znika pod wpływem temperatury i woda jest uboższa w mikroelementy.
Z kolei jeśli obawiamy się chloru, warto nalać wodę do dzbanka lub szklanki i odstawić na jakiś czas. Wtedy chlor wyparuje i będzie można taką wodę spokojnie wypić nie martwiąc się o szkodliwe działanie sztucznego dodatku.
To, o czym warto pamiętać, to picie tylko zimnej kranówki. Niestety, ale ciepła "cyrkuluje w instalacji wodnej budynku i może ulec wtórnemu zanieczyszczeniu". Najbezpieczniej jest pić kranówkę w miejscach, które znamy, a wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy jej pewni, po prostu zabierać wodę w butelce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.