Kolor różowy
Krew menstruacyjna o różowym zabarwieniu może oznaczać niski poziom estrogenów. Dotyczy to szczególnie kobiet, które są aktywne fizyczne. Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologists udowodnili, że regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych może wpływać na stężenie tych hormonów w organizmie, co u niektórych kobiet powoduje zatrzymanie miesiączki. Co więcej, mniejsza ilość estrogenów może zwiększać ryzyko osteoporozy. Kobiety, które zauważyły u siebie jaśniejszą krew menstruacyjną lub rzadziej pojawiające się miesiączki, powinny jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty.
Wodnisty kolor
Rozcieńczona krew miesiączkowa może świadczyć o niedoborze witamin i związków mineralnych. Wodnista krew oraz mniej obfite miesiączki (w porównaniu z poprzednimi) mogą sygnalizować anemię. Jeśli sytuacja powtarza się w ciągu trzech ostatnich cykli, należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz także: Piękne i zdrowe. O tych właściwościach słyszało niewielu
Szaro-czerwona krew
Te dwa kolory krwi menstruacyjnej są objawem schorzeń, które są przenoszone drogą płciową. Objawem współwystępującym może być nieprzyjemna woń krwi. W tym przypadku konieczne jest wykonanie badań i wdrożenie odpowiedniej terapii. Fragmenty tkanki o szarym zabarwieniu mogą pojawić się u kobiet, które poroniły.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.