Jak seler korzeniowy wpływa na wagę?
Seler korzeniowy jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw, zawiera jedynie kilkanaście kalorii na 100 gramów. Jeśli spożywany jest w formie surowej, charakteryzuje się również niskim indeksem glikemicznym (wynoszącym 35), który pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Zawiera sporo błonnika, wpływającego na perystaltykę jelit, ułatwiającego trawienie i utrzymującego uczucie sytości. Regularnie spożywany przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu.
Dlaczego seler korzeniowy poprawia funkcje poznawcze?
Seler korzeniowy jest bogaty we wspierającą układ nerwowy niacynę, utrzymujące prawidłowe funkcjonowanie mózgu potas i fosfor, a także przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki i redukują stres oksydacyjny w mózgu, co z kolei może przyczyniać się do ochrony przed uszkodzeniem komórek mózgowych i utrzymania funkcji poznawczych.
Z niektórych badan wynika, że obecny w selerze korzeniowym kwas foliowy (inaczej witamina B9) może korzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze oraz – podobnie jak witamina K, również znajdująca się w omawianym warzywie — zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych.
Seler korzeniowy zawiera też sporo wody, co nie pozostaje bez znaczenia. Nawodnienie organizmu ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, wpływa na koncentrację, klarowność myślenia i ogólną sprawność umysłową.
Jak jeść seler korzeniowy?
Sposobów na przyrządzenie selera korzeniowego jest mnóstwo — można przyrządzić z niego zupę krem albo smażone placuszki (obie wersje z dodatkiem ziemniaków), można upiec frytki, dodać do warzywnych tart i zapiekanek. Seler świetnie zastępuje też klasyczny bulion i smażoną rybę (w połączeniu z wodorostami nori) i zawsze pasuje do warzywnych soków lub surówek (np. colesław).
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.