Wprawdzie naturalnym środowiskiem brodziuszki wiechowatej są obszary położone w południowej Azji, ale możemy ją bez problemu chodować na ternie naszego kraju. W sklepach zielarskich znajdziemy mielone, pocięte i suszone liście lub kapsułki zawierające wyciąg z tej rośliny.
Ze względu na swój gorzki smak, przez wiele osób jest nazywana "królową goryczy". Zawiera takie cenne składniki jak potas, fitosterole, flawonoidy, saponiny, taniny i diterpeny. Preparaty ziołowe na bazie brodziuszki wiechowatej wykazują silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzięki czemu ponoszą nasza odporność na infekcję i pomagają pozbyć się stanu zapalnego gardła, zatok i nosa.
Po "królową goryczy" powinny regularnie sięgać również osoby cierpiące z powodu anginy, boreliozy, chorób pasożytniczych, malarii i problemów skórnych. Obecne w niej antyoksydanty niszczą szkodliwe wolne rodniki, opóźniają proces starzenia się organizmu i obniżają ryzyko rozwoju nowotworów.
Znajdziemy w niej także substancje, które poprawiają apetyt, stymulują wytwarzanie soków trawiennych i produkcję śliny oraz usprawniają proces przemiany materii. Brodziuszka wiechowata pomaga złagodzić objawy biegunki, dyzenterii, niestrawności i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
Żeby w pełni skorzystać z dobroczynnego działania tej rośliny, warto przyrządzić z liści brodziuszki leczniczy napar. W tym celu łyżkę suszu należy wsypać do niewielkiego garnka, zalać szklanką zimnej wody i tak powstałą mieszankę doprowadzić do wrzenia. Miksturę gotujemy przez 20 minut, następnie odcedzamy i wypijamy ją gdy lekko przestygnie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.