Wpływ na zdrowie komórek i długowieczność
Kolczoch wyróżnia się zawartością substancji o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych (flawonoidy, kwasy fenolowe i kaburbitacyny). Te potężne związki mogą chronić komórki przed uszkodzeniami, zmniejszając ryzyko rozwoju wielu chorób.
Badania wykazały, że regularne spożywanie tego owocu może zmniejszać stany zapalne, poprawiać obronę antyoksydacyjną organizmu i opóźniać procesy starzenia, zwłaszcza poprzez zapobieganie skracaniu się telomerów, co jest kluczowe dla podziału komórkowego i długowieczności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zalety dla układu trawiennego i sercowo-naczyniowego
Dzięki wysokiej zawartości błonnika, kolczoch jest ważnym składnikiem diety wspierającej zdrowie układu trawiennego i sercowo-naczyniowego. Błonnik ułatwia wypróżnienia, zapobiega chorobom trawiennym i poprawia zdrowie jelit przez wspieranie rozwoju korzystnych bakterii i produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Co więcej, spożycie błonnika może obniżyć poziom złego cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jedna filiżanka gotowanego kolczocha jadalnego dostarcza aż 16 proc. zalecanej dziennej wartości błonnika!
Korzyści dla poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi
Kolczoch jadalny może również przyczynić się do obniżenia poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego. Badania potwierdziły, że spożycie tego owocu może obniżyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, a także znacznie zredukować poziom hemoglobiny A1c, co świadczy o lepszej kontroli poziomu cukru we krwi.
Działanie to jest prawdopodobnie związane z wysoką zawartością polifenoli, które rozszerzają naczynia krwionośne.
Jak włączyć "warzywną gruszkę" do diety?
Owoc ten można jeść na surowo, dodawać do sałatek, gotować lub piec. Wszystkie chwyty dozwolone!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.