Przyczyny występowania anginy latem
Choć większość przypadków anginy zdarza się jesienią i zimą, infekcja ta może wystąpić również w okresie letnim. Główną przyczyną są częste i gwałtowne zmiany temperatury, a więc m.in. spożywanie zimnych napojów i przebywanie podczas upałów w klimatyzowanym pomieszczeniu. To zarówno osłabia układ immunologiczny, jak i sprzyja rozmnażaniu się bakterii.
Angina może mieć podłoże bakteryjne i wirusowe.
Objawy anginy
Do objawów anginy należą:
- ból gardła, szczególnie przy połykaniu,
- czerwone i powiększone migdałki,
- jasny nalot na migdałkach,
- owrzodzenia i pęcherzyki na gardle
- gorączka,
- dreszcze,
- ból głowy,
- utrata apetytu,
- powiększone węzły chłonne na szyi.
Nieco rzadziej zdarzają się również kłopoty z przełykaniem lub oddychaniem przez usta, utrata głosu, nieprzyjemny zapach z ust, ból ucha oraz mięśni.
Leczenie anginy
Leczenie anginy zależy od przyczyny infekcji. Jeżeli angina jest spowodowana przez bakterie (najczęściej paciorkowce), lekarz przepisze antybiotyki. Ważne jest, aby dokończyć cały cykl antybiotyków, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej.
W przypadku anginy wirusowej leczenie polega na łagodzeniu objawów. Zaleca się odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów, przyjmowanie lekkostrawnych i ciepłych (ale nie gorących) potraw oraz stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych.
Samodzielne leczenie i próba "przeczekania" anginy może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich zdarzają się ropnie pozamigdałkowe i okołomigdałkowe, zapalenie nerek i gorączka reumatyczna, która upośledza pracę serca.
Zapobieganie anginie
Zapobieganie anginie latem obejmuje unikanie nagłego ochładzania organizmu, utrzymanie zdrowego stylu życia dla wsparcia układu immunologicznego, unikanie kontaktu z osobami chorymi i zanieczyszczonego powietrza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.