Pieprznik jadalny nazywany również kurką, lisicą lub stągiewką jadalną to bardzo popularny gatunek grzyba, który rośnie na wszystkich kontynentach (poza Antarktydą). Kurkę warto jeść nie tylko ze względu na jej walory smakowe, ale także z powodu prozdrowotnych właściwości.
Ten pospolity grzyb zawiera m.in.: witaminę C, D, E, witaminy z grupy B, potas, błonnik pokarmowy, likopen, fenole i beta-karoten. Wprawdzie kurka nie ma w sobie dużej ilości kalorii, ale jak wszystkie inne grzyby należy do produktów ciężkostrawnych. Dlatego nie powinna występować w diecie najmłodszych konsumentów, ludzi w podeszłym wieku oraz osób uczulonych na grzyby i cierpiących z powodu dolegliwości trawiennych. Ten ceniony przez wiele osób przysmak można spotkać zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych. Kurka często porasta piaszczyste, kwaśne gleby oraz miejsca pod świerkami i sosnami, gdzie występuje mech. Żyje w symbiozie także z dębem, grabem i bukiem. Sezon na pieprznika jadalnego trwa od czerwca do października.
Owocnik grzyba ma żółty kolor, a jego kapelusz wraz ze wzrostem staje się coraz bardziej pofalowany i lejkowaty. Miąższ kurki charakteryzuje się lekko paskowym odcieniem i mięsistą fakturą. Bardzo charakterystyczny wygląd pieprznika jadalnego, wcale nie oznacza, że nie można go pomylić z innym gatunkiem grzyba. Podobny wygląd do kurki ma lisówka pomarańczowa, która jest zaliczana do grzybów niejadalnych.
Ma łykowaty miąższ i gorzki nieprzyjemny smak. Spożycie większej ilości lisówki może działać toksycznie na nasz organizm. Jak więc odróżnić prawdziwy pieprznik jadalny od fałszywej kurki? Lisówkę pomarańczową można rozpoznać po gęściej ułożonych blaszkach i ciemniejszych owocnikach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.