Rośnie dramatyczny bilans. Z najnowszych informacji wynika, że nie żyje już 16 osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila.
Oficjalne statystyki ze środowego komunikatu rzeszowskiego sanepidu wskazują na to, że liczba osób zakażonych, które trafiły do szpitali, wzrosła do 155.
Większość zakażonych pochodzi z Rzeszowa. Są to 104 osoby. 35 pacjentów to osoby z powiatu rzeszowskiego.
Czytaj także: Skandal na Ibizie. Turysta obłapiał stewardessę
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakażenia potwierdzone zostały również w innych regionach. Chodzi o Lubelszczyznę, Małopolskę czy Wielkopolskę. W przeciwieństwie do Podkarpacia nie ma tam jednak ognisk.
Nadal nie wykryto źródła zakażeń Legionellą na Podkarpaciu, choć wiele wskazuje na sieć wodociągową. Odpowiedź być może dadzą kolejne wyniki badań wody, które w czwartek ma przedstawić Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie - zauważa portal.abczdrowie.pl.
Legionella. Sanepid wyjaśnia, jak można się zarazić
Jak można zarazić się chorobą legionistów? "Chorobą tą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie spa" - tłumaczy sanepid na swojej stronie internetowej.
Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych - wyjaśniono.