Prof. Leszek Czupryniak jest kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podkreśla, pacjenci z cukrzycą typu 2 należą do grupy osób, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, a nawet śmierć.
COVID-19 a leki na cukrzyce. Ekspert o leczeniu zakażenia koronawirusem
Mimo zagrożenia wynikającego z choroby przewlekłej osoby, które zażywają leki na cukrzycę typu 2, mogą polegać na szczególnej ochronie przed COVID-19. Jak podaje portal abcZdrowie, jednym ze skutków ubocznych przyjmowanych przez nie środku ma być ochrona przed powikłaniami zarażenia koronawirusem.
Badania nad skutecznością leków na cukrzyce w ochronie przed powikłaniami po COVID-19 sprawdzili m.in. naukowcy z Penn State College of Medicine czy University of Alabama w Birmingham. Uczestnicy testów zażywali metforminę. Z kolei podopieczni prof. Patrici Grigson, kierowniczki Katedry Nauk Neuronowych i Behawioralnych, zażywali GLP-1R.
Przeczytaj także: Padł ponury rekord. Tak źle jeszcze nie było u naszego sąsiada
W toku badań naukowcy potwierdzili u uczestników mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań po COVID-19. Jak jednak zaznacza profesor Leszek Czupryniak, efekt ochronny u osób zażywających oba środki nie wynika z bezpośredniej walki z koronawirusem.
Nie ma żadnego mechanizmu, dzięki któremu leki na cukrzycę mogłyby hamować replikację wirusa lub blokować jego wnikanie do komórek – podkreśla prof. Leszek Czupryniak w rozmowie z abcZdrowie.
Przeczytaj także: Adam Niedzielski o szczycie IV fali COVID-19. Podał liczbę
Zdaniem prof. Czupryniaka leki na cukrzyce nie wejdą do terapii osób, które zachorowały na COVID-19. Ekspert wskazuje, że to nie bezpośrednio one chronią przed ciężkimi powikłaniami, lecz wyrównany poziom cukru. Problemy występują u osób zaniedbujących swoje zdrowie lub leczących się w niewłaściwy sposób.
Sama w sobie cukrzyca nie predysponuje do ciężkiego przebiegu COIVD-19. Osoby, które mają wyrównany poziom cukru, nie muszą się obawiać powikłań bardziej niż inni. Problem zaczyna się, kiedy pacjent ma niewyrównaną lub źle leczoną cukrzycę – tłumaczy prof. Leszek Czupryniak (abcZdrowie).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.