Witaminy z grupy B pełnią w naszym organizmie szereg bardzo istotnych funkcji. Te cenne składniki wspomagają pracę układu nerwowego i krwiotwórczego, utrzymują prawidłowy metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów oraz biorą udział w przebiegu wielu procesów biochemicznych. Naukowcy z Michael's Hospital w Toronto postanowili zbadać, jak dostarczanie do organizmu zbyt dużej ilości witamin należących do grupy B wpływa na nasz organizm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci doszli do wniosku, że niewłaściwa suplementacja kwasu foliowego (witaminy B9) lub nadmiar w codziennej diecie fortyfikowanej żywności, która zawiera ten składnik, może przyczyniać się do rozwoju takich poważnych chorób jak rak jelita grubego, prostaty, krtani i sutka. Dotyczy to zwłaszcza osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka.
Jak podkreśla specjalistka w dziedzinie medycyny rodzinnej dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, która jest założycielką Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana i członkinią Polskiego Towarzystwa Żywieniowego, witamina B9 jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego i tworzenia DNA. Ekspertka dodaje, że nadmierna suplementacja kwasu foliowego może niekorzystnie wpływać na kondycję naszego organizmu.
Zobacz także: Ten rak swędzi. To może być jedyny objaw choroby
Niedobory kwasu foliowego są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do różnych, groźnych dla zdrowia skutków. Jednak naukowcy, którzy jako pierwsi przyjrzeli się kwasowi foliowemu, bardzo przestrzegają przed nieprzemyślaną suplementacją. Bez uzupełnienia poziomu witaminy B12 nadmiar kwasu foliowego może nasilić problemy neurologiczne: demencję, problemy poznawcze i inne – wyjaśnia dr Magdalena Cubała-Kucharska podczas rozmowy z WP abcZdrowie.
Zdaniem ekspertki, zarówno niedobór niektórych witamin z grupy B, jak i ich nadmierna suplementacja, może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.