Brytyjski lekarz dr Richard Terry w 1954 roku opisał charakterystyczne zmiany pojawiające na paznokciach i doszedł do wniosku, że ten objaw bardzo często pojawia się u pacjentów z marskością wątroby. Zdaniem amerykańskich naukowców, u ok. 80 proc. osób dotkniętych tym schorzeniem można zauważyć paznokcie Terry'ego.
Są również one powszechnie uznawane za symptom przewlekłej zastoinowej niewydolności serca i przewlekłej niewydolności nerek. Mogą oznaczać także rozwój innych schorzeń, takich jak problemy z tarczycą, cukrzyca typu 2, ostre wirusowe zapalenie wątroby, HIV, bielactwo, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór z przerzutami.
Zobacz także: Zwróć uwagę na paznokcie. To może być Omikron
Jak rozpoznać paznokcie Terry'ego? Tego rodzaju zmiany chorobowe możemy rozpoznać po białej barwie i matowym zmętnieniu na łożysku paznokcia, natomiast brzeg dystalny pozostaje różowy. Jest to wąski pas o szerokości 0,5-3 mm. Najczęściej jej dobrze widoczny, chociaż jego granica może być nierówna. W niektórych przypadkach na palcach pojawiają się również bruzdy oraz lunule, czyli obłączki w kształcie półksiężyca występujące się u dołu paznokciach. Mogą być widoczne zarówno na wszystkich paznokciach, jak i tylko na niektórych. Najbardziej niepokojącą zmianą jest intensywna biała barwa paznokcia, który przypomina szlifowane szkło i bardzo wyraźnie widoczny ciemny pasek.
Pojawienie się wspomnianych zmian na paznokciach jest spowodowane przerostem tkanki i zanikiem naczyń krwionośnych w ich łożysku. Paznokcie Terry'ego to część naturalnego procesu starzenia się organizmu. Rozwój wcześniej wspomnianych schorzeń może przyspieszyć ten proces. Jeżeli zauważysz, że twoje paznokcie mają niezdrowy wygląd, lepiej udaj się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.