W 1954 roku brytyjski lekarz dr Richard Terry po raz pierwszy opisał charakterystyczne zmiany na paznokciach, które często występują u pacjentów z marskością wątroby. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że aż około 80 procent osób z tą chorobą ma tzw. paznokcie Terry'ego.
To specyficzne zabarwienie paznokci jest również uznawane za objaw przewlekłej zastoinowej niewydolności serca oraz przewlekłej niewydolności nerek. Mogą one również wskazywać na inne poważne problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia tarczycy, cukrzyca typu 2, ostre wirusowe zapalenie wątroby, HIV, bielactwo, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet nowotwory z przerzutami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać paznokcie Terry'ego?
Charakterystyczne dla tej dolegliwości są białe, matowe zmętnienia pokrywające większość łożyska paznokcia, z wyraźnym różowym paskiem na końcu paznokcia, który pozostaje niezmieniony. Ma on szerokość od 0,5 do 3 mm i jest dobrze widoczny, choć jego granica może być nierówna.
Czasami na paznokciach mogą pojawiać się również bruzdy oraz półksiężycowate lunule, czyli obłączki, widoczne u nasady. Paznokcie Terry'ego mogą występować na wszystkich paznokciach lub tylko na wybranych. Najbardziej niepokojącym objawem jest intensywnie biała barwa paznokcia, przypominająca szlifowane szkło, z wyraźnym ciemnym paskiem na końcu, co może wskazywać na poważne problemy zdrowotne.
Pojawienie się zmian na paznokciach, takich jak paznokcie Terry'ego, wynika z przerostu tkanki i zaniku naczyń krwionośnych w łożysku paznokcia. Choć tego rodzaju zmiany mogą być naturalnym efektem starzenia się organizmu, ich wystąpienie może zostać przyspieszone przez rozwój różnych schorzeń, takich jak marskość wątroby czy przewlekła niewydolność serca.
Jeśli zauważysz, że twoje paznokcie stają się matowe, białe lub wykazują inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może zlecić odpowiednie badania, aby ustalić, czy zmiany na paznokciach są wynikiem naturalnego procesu starzenia, czy też wskazują na poważniejsze problemy zdrowotne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.