Rabarbar zawiera witaminę A, C, E , błonnik pokarmowy, kwas foliowy oraz potas, magnez, sód, wapń i żelazo. Poza tymi cennymi elementami znajdziemy w nim również parietynę. Ten pomarańczowy barwnik występuje także w niektórych porostach. Badacze z Instytutu Onkologii w Emory University w Stanach Zjednoczonych postanowili dokładniej przyjrzeć się właściwościom tej substancji.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Okazało się, że parietyna wykazuje właściwości antynowotworowe. Wyniki tych badań zostało opublikowane na łamach magazynu "Nature Cell Biology".
Naukowcy użyli skoncentrowanej parietyny, żeby sprawdzić, czy jest w stanie poradzić sobie z białaczką. Ku zaskoczeniu badaczy, po dwóch dniach połowa komórek rakowych powodujących tę chorobę uległa zniszczeniu.
Amerykańscy badacze przeprowadzili podobne testy laboratoryjne z udziałem myszy, którym wszczepiono ludzkie komórki nowotworowe. Parietyna spowodowała zmniejszenie się guzów obecnych w organizmach zwierząt, nie uszkadzając przy tym zdrowych komórek. Analiza wykazała, że barwnik z rabarbaru, może okazać się skuteczny w leczeniu nowotworów głowy i szyi.
Wprawdzie badania dały pozytywne rezultaty, ale jednak były to eksperymenty przeprowadzone na organizmach zwierząt. Eksperci podkreślają, że świeże łodygi rabarbaru zawierają znacznie mniej cennego barwnika, niż w skoncentrowanej parietynie. Dlatego tej rośliny, nie można traktować jak panaceum na choroby nowotworowe. Na tym etapie ciężko mówić o wynalezieniu leku na raka, więc naukowcy zapowiedzieli kolejne badania. Poza tym rabarbaru nie powinno się spożywać zbyt często. W łodygach i liściach znajduje się kwas szczawiowy, którego w duże ilości hamują wchłanianie magnezu i wapnia do organizmu. Nadmiar tej substancji zwiększa również ryzyko kamicy nerkowej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.