Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Lekarze ostrzegają. Ten preparat może działać jak trucizna

60

W mediach pojawiła się sensacyjna informacja, że wyciąg z krzewu o nazwie brucea javanica jest skutecznym lekarstwem na nowotwór trzustki. Jest to preparat powszechnie używany w medycynie chińskiej. Eksperci podkreślają, że żadna roślina nie wyleczy raka, a w niektórych przypadkach może działać jak trucizna.

Lekarze ostrzegają. Ten preparat może działać jak trucizna
Medycy ostrzegają przed tym preparatem (Getty Images, Getty Images)

Brucea javanica znajduje swoje zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Preparaty na bazie tej rośliny są podawane pacjentom, którzy cierpią powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wyniki badań naukowych potwierdziły, że substancje w niej obecne wykazują właściwości przeciwzapalne, cytotoksyczne i antywirusowe. W internecie pojawiły się doniesienia wskazujące, że brucea javanica jest skuteczną bronią w walce z nowotworami, w tym z rakiem trzustki.

Dr Leszek Borkowski dementuje te pogłoski. Lekarz podkreślił, że jeśli istniałby bezpieczny i skuteczne lekarstwo na nowotwór, wówczas medycy i naukowcy z całego świata wiedzieliby o tym.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że alternatywne leczenie raka jest krzywdzeniem pacjentów onkologicznych. Rośliny, które cały czas się pojawiają w obiegu publicznym, noszą zawsze znamiona procesu marketingowego. Jest to przygotowanie biednych pacjentów i ich rodzin do zapędzenia w ślepą uliczkę, wydawania pieniędzy na rzeczy, które nie mają żadnych właściwości zwalczających nowotwory - stwierdził podczas rozmowy z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Jak zauważył dr Borkowski podczas swojej praktyki klinicznej, w krytycznych sytuacjach pacjenci szukają ratunku za wszelką cenę i próbują również alternatywnych metod leczenia. Jego zdaniem, należy pamiętać, że pewne rośliny mają w sobie substancje czynne, które mogą wchodzić niebezpieczną interakcję z niektórymi lekami. W efekcie te preparaty mogą stracić swoją skuteczność, a nawet stać się trucizną.

W rozmowie z redakcją WP abcZdrowie ekspert podkreślił, że zioła, które są skuteczne w Chinach, wcale nie muszą tak samo sprawdzać się w Europie. Dodał też, że sposób odżywiania i mikrobiota Chińczyków różni się od naszej.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić