Brucea javanica znajduje swoje zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej. Preparaty na bazie tej rośliny są podawane pacjentom, którzy cierpią powodu dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Wyniki badań naukowych potwierdziły, że substancje w niej obecne wykazują właściwości przeciwzapalne, cytotoksyczne i antywirusowe. W internecie pojawiły się doniesienia wskazujące, że brucea javanica jest skuteczną bronią w walce z nowotworami, w tym z rakiem trzustki.
Dr Leszek Borkowski dementuje te pogłoski. Lekarz podkreślił, że jeśli istniałby bezpieczny i skuteczne lekarstwo na nowotwór, wówczas medycy i naukowcy z całego świata wiedzieliby o tym.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że alternatywne leczenie raka jest krzywdzeniem pacjentów onkologicznych. Rośliny, które cały czas się pojawiają w obiegu publicznym, noszą zawsze znamiona procesu marketingowego. Jest to przygotowanie biednych pacjentów i ich rodzin do zapędzenia w ślepą uliczkę, wydawania pieniędzy na rzeczy, które nie mają żadnych właściwości zwalczających nowotwory - stwierdził podczas rozmowy z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie.
Jak zauważył dr Borkowski podczas swojej praktyki klinicznej, w krytycznych sytuacjach pacjenci szukają ratunku za wszelką cenę i próbują również alternatywnych metod leczenia. Jego zdaniem, należy pamiętać, że pewne rośliny mają w sobie substancje czynne, które mogą wchodzić niebezpieczną interakcję z niektórymi lekami. W efekcie te preparaty mogą stracić swoją skuteczność, a nawet stać się trucizną.
W rozmowie z redakcją WP abcZdrowie ekspert podkreślił, że zioła, które są skuteczne w Chinach, wcale nie muszą tak samo sprawdzać się w Europie. Dodał też, że sposób odżywiania i mikrobiota Chińczyków różni się od naszej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.