Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Leku na koronawirusa w Polsce nie ma. Muszą jeździć do Niemiec

43

Koronawirus znów sprawia, że Polacy masowo chorują. Zakażeni pacjenci coraz częściej jeżdżą do Niemiec po jedyny skuteczny lek, a zachęcają ich do tego sami lekarze. Nie ma szans na zdobycie paxlovidu od ręki w Polsce - mówi Interii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Leku na koronawirusa w Polsce nie ma. Muszą jeździć do Niemiec
Koronawirus w dalszym ciągu atakuje Polaków. (Getty Images, Anton Petrus)

Letnia fala koronawirusa w natarciu. Tylko 22 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o prawie 1,2 tys. nowych zakażeniach. W ostatnich dniach Paweł Grzesiowski, szef GIS informował, że szczyt zachorowań może przypaść na początek października. Dodatkowo zarekomendował noszenie maseczek i stosowanie środków dezynfekcyjnych.

"Gazeta Wyborcza" informowała, że obecnie zakażenie koronawirusem trwa średnio 3 tygodnie, ale dla pacjentów jest męczące. Skuteczną pomocą mogłoby być zastosowanie leku Paxlovid, którego nie ma w polskich aptekach. Dlatego wielu pacjentów specjalnie wybiera się do sąsiednich Niemiec.

- Ten lek jest dostępny we wszystkich krajach Europy, u nas nie ma szans na jego dostanie - powiedziała Interii prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Izabella Krzan o TVP, programie "Koło fortuny" i Polsacie. Czego życzy swojej następczyni?
My sugerujemy rodzinom zakupienie tego leku. Niektóre apteki pomagają w sprowadzaniu, można go zamówić z dostawą w ciągu doby, ale nie wszędzie jest taka opcja. W pewnych wypadkach takie wyjazdy do Niemiec po paxlovid są więc uzasadnione - dodała specjalistka.

Co ważne, sam lek jest drogi, kosztuje ponad 5 tys. złotych. Z kolei w Niemczech można go kupić za około 60 euro, czyli ok. 250 zł. Prof. Zajkowska tłumaczy, że COVID-19 nadal jest ciężką chorobą, zwłaszcza dla osób starszych oraz pacjentów obciążonych innymi chorobami.

Prof. Zajkowska w rozmowie z Interią przekazuje również, że być może we wrześniu w szpitalach dostępny będzie remdesivir.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić