Jabłka to jedne z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju. Spożywamy je na surowo, dodajemy do sałatek, ciast oraz robimy z nich dżemy, soki a także sosy. Według statystyk każdy Polak zjada w ciągu roku ok. 13 kg tych owoców, a jeśli chodzi o eksport, to Polska jest jednym z czołowych dostawców jabłek w Europie.
Spożywanie pestek jabłek to dosyć kontrowersyjny temat. Powodem tego jest fakt, że w nasionach jabłek znajduje się witamina B17, czyli amigdalina. Nie tylko pestki tych owoców zawierają tę substancję. Obecna jest ona również w pestkach brzoskwiń, moreli, śliwek, wiśni oraz gruszek. Niewielką zawartość amigdaliny ma też aronia, czarny bez, ciecierzyca i sezam.
Amigdalina sama w sobie nie jest szkodliwa dla naszego organizmu. Jednak po przekształceniu się w cyjanowodór może być niebezpieczna dla zdrowia. Może się tak stać podczas procesu trawienia i przez przegryzanie pestek podczas jedzenia owoców.
Czy cyjanowodór w organizmie może doprowadzić do zgonu? Zależy to od masy ciała i rodzaju spożywanych jabłek. Duża ilość tej substancji może powodować zatrucie oraz niewydolność serca i płuc. W sytuacji gdy cyjanowodór trafia do naszego organizmu, możemy skarżyć się na bóle żołądka, zawroty głowy, nudności i wymioty.
W celu uniknięcia problemów ze zdrowiem podczas jedzenia jabłek, należy po prostu usunąć gniazda nasienne. Jeżeli połkniemy lub rozgryziemy kilka pestek, nie powinniśmy niepotrzebnie wpadać w panikę. Niewielka ilość tych nasion nie spowoduje ani zatrucia ani śmierci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl