Koktajl zamiast świeżych owoców
Wprawdzie owoce dostarczają do naszego organizmu cenne witaminy, związki mineralne i antyoksydanty, ale nie w każdej formie powinny być przez nas codziennie spożywane.
Jak się okazuje, powszechnie uważane za zdrowe smoothie przygotowane na bazie pomarańczy, gruszek, bananów czy jabłek mogą zawierać o wiele mniej błonnika pokarmowego niż świeże owoce.
Poza tym powodują zwiększenie stężenia cukru w krwiobiegu, którego nadmiar w diecie zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbyt intensywny trening
Regularna aktywność fizyczna powinna stale towarzyszyć każdemu z nas. Pomimo tego każdy, kto regularnie ćwiczy, powinien unikać zbyt intensywnego treningu, który może okazać się bardziej szkodliwy niż pożyteczny.
Dlatego w trosce o swoje zdrowie, intensywność treningów należy zwiększać stopniowo. Dotyczy to zwłaszcza osób początkujących, których serce nie jest przyzwyczajone do wysiłku.
Za krótki sen
Zarówno jakość, jak i długość naszego nocnego odpoczynku wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia i kondycję zdrowotną.
Regularne przesypianie mniej niż 7 godzin w ciągu nocy sprzyja pojawieniu się arytmii i innych dolegliwości kardiologicznych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Beaumont Hospital w Dublinie, osoby śpiące 4-5 godzin w ciągu doby znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, otyłości i cukrzycy.
Chrapanie
Eksperci z Finlandii zauważyli, że osoby dzielące łóżko z tymi, którzy chrapią, śpią nawet o 1,5 godziny krócej niż powinni.
To z kolei wpływa negatywnie na kondycję ich serca. Z kolei chrapanie, któremu towarzyszy bezdech senny jest objawem wielu problemów zdrowotnych.
Zdaniem badaczy z Northwell Health w Nowym Jorku tego rodzaju symptomy mogą mieć związek z rozwojem otyłości, nadciśnienia i choroby wieńcowej.