Jak zrobić domową nalewkę z rodzynek?
Składniki:
- 500 g rodzynek
- 400 ml alkoholu 60-70 proc.
- 700 ml wódki,
- 300 ml miodu naturalnego,
- kawałek kory cynamonu,
- sok wyciśnięty z dwóch cytryn.
Czytaj też: Niszczy mózg i wątrobę. Zwiększa ryzyko demencji
Na początek rodzynki należy dwukrotnie umyć pod ciepłą bieżącą wodą. Najlepiej wybrać bakalie, które nie zawierają dwutlenku siarki. Rodzynki wrzucamy do miski, zalewamy wrząca wodą, zostawiamy na 60 sekund i po tym czasie przecedzamy. Owoce wrzucamy do dużego słoja, dodajemy wysuszoną korę drzewa cynamonowego, wlewamy alkohol i świeżo wyciśnięty sok z cytryny.
Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy, szczelnie zakręcamy pojemnik i odstawiamy na przynajmniej 4 tygodnie. Pamiętajmy, żeby raz na dwa dni zamieszać słoikiem. Po upływie odpowiedniej ilości czasu miksturę przecedzamy za pomocą gazy i sitka z drobnymi oczkami, tak aby z rodzynek wycisnąć jak najwięcej płynu. Powstałą ciecz z powrotem wlewamy do słoika i dodajemy do niej miód. Po wymieszaniu nalewkę przelewamy do butelek i odstawiamy na cztery miesiące. Spożywając nalewkę, nie należy przekraczać dziennej dawki, która wynosi 30 ml.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe właściwości rodzynkowej mikstury
W nalewce z rodzynek znajdziemy m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C i K, wapń, potas, magnez, jod, błonnik pokarmowy oraz bezcenne antyoksydanty. Substancje zawarte w domowej miksturze przyspieszają perystaltykę jelit, dzięki czemu chronią przed zaparciami i wymiatają z układu pokarmowego zalegające złogi. Poza tym domowa mikstura stymuluje wydzielanie odpowiedniej ilości hormonów przez tarczycę (trójjodotyroniny i tyroksyny), reguluje ciśnienie krwi i usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego.
Pomaga również złagodzić obrzęki i pozbyć się cellulitu. Obecne w niej antyoksydanty niszczą szkodliwe wolne rodniki, opóźniają naturalny proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów. Po nalewkę z rodzynek powinny sięgać zwłaszcza osoby cierpiące na takie dolegliwości jak niestrawność, wzdęcia, zgaga, skurcze i bóle brzucha, problemy z wątrobą i tarczycą oraz umiarkowane nadciśnienie tętnicze.