Wczesne objawy raka trzustki
Choć późna wykrywalność raka trzustki wynika z tego, że jest to nowotwór, który długo nie daje o sobie znać, to aż u 75 proc. pacjentów (na wczesnym etapie choroby) zaobserwowano przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie oraz swędzenie skóry.
W 65 proc. przypadków nowotwór atakuje głowę trzustki, co oznacza, że swędzenie pojawia się bardzo wcześnie. Nie jest to swędzenie, które może zostać przeoczone i pomylone z chwilową suchością skóry lub podrażnieniem po goleniu.
To uczucie kłucia, które powoduje chęć drapania się i wprowadza w życie znaczny dyskomfort. Można próbować go niwelować za pomocą np. leków przeciwalergicznych, ale i tak powraca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obejmuje całą powierzchnię ciała i często idzie w parze żółtaczką (widoczną na skórze i/lub w białkach oczu), gdyż guz rozwijający się w tym miejscu utrudnia przepływ żółci do jelit.
Kolejną zmianą, która powinna nas zaniepokoić, jest zmiana rytmu wypróżniania idąca w parze ze zmianą wyglądu stolca i moczu, która — jeśli nie mija po kilku dniach – zawsze powinna być konsultowana z lekarzem. W przypadku nowotworu trzustki może się okazać, że stolec jest "blady", nieco gliniasty, a mocz ciemny.
Inne objawy raka trzustki
Wśród innych możliwych objawów raka trzustki znajdują się:
- ból brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia i wygaszać się podczas pochylania ciała do przodu),
- utrata apetytu i niezamierzone utrata masy ciała,
- nudności, wzdęcia i inne objawy niestrawności,
- dreszcze i uderzenia gorąca.
Wymienione objawy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, ważne jest więc konsultowanie wszelkich niepokojących symptomów z lekarzem — zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.
Wczesne wykrycie raka trzustki może znacząco wpłynąć na rokowania i możliwości leczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.