Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ma kształt motyla. Objaw wskazuje, że wirus zaatakował organizm

8

Gdy pojawia się na ciele, trudno go przeoczyć. Ma charakterystyczną barwę i kształt, chociaż w przypadku różnych schorzeń może wyglądać nieco inaczej. Jak rozpoznać rumień i kiedy skontaktować się z lekarzem?

Rumień to objaw wielu chorób
Rumień to objaw wielu chorób (Getty Images)

Rumień na skórze. O jakich chorobach może świadczyć?

Wyróżniamy kilka rodzajów rumienia. Rumień wielopostaciowy to symptom charakterystyczny dla nadwrażliwości na leki oraz substancje chemiczne znajdujące się w naszym otoczeniu. Objawia się zlewającymi się ze sobą rumieniami obrączkowatymi. Pojawiają się też pęcherze i nadżerki.

Rumień trwały to charakterystyczny objaw reakcji alergicznej na niektóre leki czy potrawy. Zawsze pojawia się w tym samym miejscu.

Rumień zakaźny ma kształt motyla. To objaw choroby wirusowej. Wraz z jej rozwojem rumień pojawia się w różnych miejscach na ciele.

Rumień guzowaty ma podłoże autoimmunologiczne, chociaż może być też wywołany reakcją alergiczną na leki. To duże, czerwone i bolesne guzy na ciele, które są opuchnięte. Towarzyszy im ból stawów oraz podwyższona temperatura.

Rumień lombardzki, znany też jako pelagra, jest wywołany niedoborem witaminy B3. Można go zaobserwować na dłoniach i twarzy. W przebiegu tej choroby pojawia się też biegunka, osłabienie, bezsenność, agresja, problemy z koordynacją oraz otępienie.
Rumień stwardniały inaczej gruźlica stwardniała, charakteryzuje się guzowatymi zmianami na skórze. Objawy nasilają się wiosną i jesienią.

Rumień wędrujący to najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy, który niestety nie pojawia się zawsze, dlatego choroba jest często trudna do zdiagnozowania. Można go z łatwością rozpoznać, gdyż ma kilka swoistych cech. To okrągłe zaczerwienienie skóry o średnicy ok. 5-7 cm, ma jednolity kształt lub składa się okręgu powstającego wokół jasnej plamy lub zaczerwienienia. Rumień ten najczęściej się rozlewa i rozrasta. Rzadziej ma nieregularny kształt czy wybroczyny mu towarzyszące. Rumień wędrujący pojawia się dzień lub dłuższy czas po ukąszeniu. Zazwyczaj jest bezbolesny, nie towarzyszy mu ani świąt ani pieczenie. Gdy go zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić