Wiele osób dzieli kasztany według prostej zasady - na te jadalne, które kupujemy w papierowym rożku u ulicznych sprzedawców, a także te w parkach czy przy alejach, toczące się zwykle po chodniku.
Czytaj także: Niezwykłe właściwości kasztanów
Przeznaczenie tych drugich wydaje się być dość ubogie. Z reguły kończą jako figurki z wetkniętymi zapałkami na przedszkolnych wystawach. Wystarczy jednak zalać je wrzątkiem, by móc czerpać z ich dobroczynnych właściwości także w kuchni.
Prozdrowotna nalewka prosto z parku
Wbrew powszechnej opinii, popularne kasztany z parków wcale nie muszą być niejadalne. Świetnie sprawdzą się w domowej nalewce. Wystarczy dwie garści świeżo zebranych kasztanów zalać wrzątkiem, by porządnie je sparzyć. Oczywiście, najlepiej zbierać kasztany przy drogach oddalonych od miasta, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, doskonale nadadzą się także te przyniesione z najbliższego parku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Sparzone kasztany należy osuszyć, a następnie pokroić w kostkę, jak ziemniaki przed gotowaniem. Pokrojone przesypujemy do litrowego słoika ze szczelną zakrętką i zalewamy spirytusem - tak, by przykrywał owoce. Spirytus z powodzeniem można zastąpić czystą wódką. Tak przygotowaną nalewkę należy odstawić na miesiąc do spiżarni lub innego chłodnego i ciemnego miejsca w naszym domu.
Po tym czasie prozdrowotna nalewka jest już gotowa do spożycia. Można stosować ją doustnie, przyjmując po kilka kropel bezpośrednio przed posiłkami, a nawet smarować nią wybrane miejsca na ciele.
Czytaj także: Jakie właściwości mają kasztany? Będziesz zaskoczony
Nalewka z kasztana świetnie działa na cellulit, pajączki na nogach oraz bolące stawy. To także doskonały lek wzmacniający krążenie i poprawiający trawienie. Należy pamiętać, że w optymalnych ilościach przeznaczona jest dla osób dorosłych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.