Zbierając igły sosny najlepiej wybierać drzewa, które rosną z dala od przejeżdżających samochodów i mają minimalną styczność ze spalinami. Na początek gałązkę sosny zanurzamy we wrzątku, żeby rozpuścić woskowy nalot obecny na igłach.
Potem igły drobno siekamy, znowu zalewamy wrzątkiem i gotujemy. Po 10 minutach wywar odcedzamy, dodajemy do niego miód oraz skórkę z cytryny. Zaleca się picie 50 ml tej mikstury 2-3 razy w ciągu dnia.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Igły sosny są bogatym źródłem witaminy C, która podnosi odporność naszego organizmu. W jednej filiżance herbaty z sosny znajduje się więcej tej cennego składnika niż w szklance skoku pomarańczowego. Wywar na igliwia sosnowego poradzi sobie z bólem zatok, uporczywym kaszlem i męczącym katarem. Lecznicza mikstura wykazuje właściwości antywirusowe, niszczy szkodliwe wolne rodniki i zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.
Dzięki obecności olejków eterycznych nie tylko wyleczymy katar, ale także złagodzimy objawy chorób narządu wzroku, rozgrzejemy organizm, ukoimy nerwy i poprawimy nasze samopoczucie. Osoby borykające się z nadwagą otyłością, alergią czy miażdżyca także powinny regularnie sięgać po wywar z igieł sosny. Z pędów roślin można również przyrządzić syrop, który wspiera pracę układu immunologicznego i działa wykrztuśnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl