Kawa poprawia koncentrację, pobudza krążenie krwi, obniża stres, pomaga spalić tłuszcz i zmniejsza ryzyko cukrzycy. Niestety przesadzanie z tym napojem powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, co może przyczynić się do rozwoju osteoporozy. Poza tym kofeiną zawarta w kawie uzależnia, odwadnia organizm i może zaburza prawidłowe przyswajanie magnezu nawet o 80 proc.
Picie kawy powinny ograniczyć osoby cierpiące na nadciśnienie, dolegliwości żołądkowe i zaburzenia psychiczne. Kofeinę można wyeliminować z codziennego jadłospisu i zastąpić ją zdrowszym zamiennikiem, jakim jest teina obecna w herbacie. Jednak, żeby w pełni skorzystać z pobudzających właściwości herbaty, należy parzyć ją krócej niż trzy minuty. Pamiętajmy jednak, żeby nie pić więcej niż pięć filiżanek herbaty w ciągu dnia i nie spożywać jej przed snem. Oto odmiany herbaty, które warto wybrać.
Zielona herbata
Ten rodzaj herbaty nie tylko działa pobudzająco, ale również wpływa korzystnie na układ krążenia i usprawnia metabolizm. Działa także przeciwmiażdżycowo i stymuluje metabolizm wątroby.
Zobacz także: Poważny błąd. Najgorsza pora na picie kawy
Herbata Tulsi
Napar na bazie zioła tulsi dodaje energii, podnosi odporność. Zawiera również antyoksydanty, które chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają proces starzenia się organizmu i obniżają ryzyko nowotworów.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić mózg i jelita
Herbata imbirowa
Herbata z imbiru rozgrzewa, poprawia trawienie, pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wspomaga prawidłową pracę układu immunologicznego. Ponadto redukuje bóle mięśni po intensywnym treningu.
Herbata z kurkumą
Ten naturalny środek leczniczy działa przeciwzapalnie, pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Jest polecana osobom, które prowadzą siedzący tryb życia.
Herbata z pokrzywy
Wywar na bazie liści z pokrzywy łagodzi objawy alergii, takie jak uporczywy kaszel, kichanie i łzawienie oczu. Oczyszcza organizm z toksyn i świetnie sprawdza się jako element diety antynowotworowej.