Karob, nazywany także mączką chleba świętojańskiego lub gumą karobową, jest produktem dodawanym do wyrobów piekarniczych, a także lodów, deserów, cukierków czy likierów. Najczęściej występuje w postaci proszku, który pozyskuje się z drzewa karobowego.
Wprawdzie smakiem i wyglądem przypomina kakao, ale nie zawiera kwasu szczawiowego i teobrominy, które blokują przyswajanie cennego wapnia w naszym organizmie. Karob zawiera takie cenne składniki jak witamina E, witaminy z grupy B, magnez, żelazo, wapń i fosfor. Najcenniejszym związkiem, jaki znajdziemy w mączce chleba świętojańskiego, jest kwas galusowy. Substancja ta wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i antynowotworowe. Kwas galusowy sprawdza się przy leczeniu choroby wrzodowej, biegunki i wspomaga gojenie ran.
Regularne sięganie po karob usprawnia proces przemiany materii, poprawia trawienie, wzmacnia układ odpornościowy i wpływa pozytywnie na nasze kości. Ten zdrowy produkt powinien znaleźć się na stałe w diecie nałogowych palaczy oraz osób, które zerwały z nałogiem. Oczyszcza płuca, działa wykrztuśnie i zmniejsza ryzyko rozwoju raka płuc. Zawartość przeciwutleniaczy sprawia, że niszczy szkodliwe wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się organizmu. Karob powinny włączyć do swojego jadłospisu również osoby cierpiące z powodu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Karob ułatwia wypróżnianie i chroni tym samym ściany jelit przed nowotworami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.