Słodki zapach ciała
Cukrzyca, jako jedno z najczęściej występujących schorzeń metabolicznych, może oddziaływać na zapach ciała - i to w sposób niezwykle charakterystyczny. To kwestia pojawienia się kwasicy ketonowej, do której dochodzi, gdy organizm nie ma dostatecznej ilości insuliny, aby odpowiednio metabolizować glukozę.
W takiej sytuacji organizm zaczyna zużywać tłuszcze jako źródło energii, prowadząc do produkcji ketonów przez wątrobę. Ketony, gromadząc się we krwi, nadają jej kwasowy charakter.
Zapach ciała w tym stanie jest często opisywany jako słodki i owocowy, będąc jednym z ewidentnych symptomów cukrzycy, zwłaszcza gdy towarzyszy mu inny specyficzny symptom - zapach acetonu z ust.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Zauważyłeś po alkoholu? Zły znak
Polifagia
Polifagia jest terminem medycznym opisującym niezaspokojone uczucie ciągłego głodu. Może prowadzić do spożywania jedzenia w ilościach znacznie przekraczających normalne zapotrzebowanie energetyczne organizmu i nie powinna być mylona z jedzeniem na tle emocjonalnym. To stan fizjologiczny, nie behawioralny.
Najczęściej powiązana jest z niewyrównaną cukrzycą typu 1, w której pomimo dużego spożycia pokarmu obserwuje się utratę masy ciała.
Chory odczuwa chęć jedzenia nawet tuż po posiłku, co wynika z tego, że glukoza nie dociera do tkanek. Charakterystycznym objawem cukrzycowej polifagii jest brak możliwości przybrania na wadze.
Częste oddawanie moczu
Cukrzyca może spowodować wielomocz. Przeciętna dorosła osoba oddaje mocz od 4 do 8 razy dziennie, każdorazowo pozbywając się ok. 400 ml płynu.
Liczby te są szacunkowe — różnią się w zależności od wielu czynników: płci, stanu zdrowia, temperatury ciała, klimatu, spożywanej ilości płynów i rodzaju diety.
Czytaj też: Odchudzający mocarz. Jedz na śniadanie
Jeśli jednak częstotliwość oddawania moczu jest znacznie większa, a powód tego stanu rzeczy jest nieznany - może to być objaw cukrzycy.
W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów, warto wybrać się do lekarza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.