Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył zgagi, czyli pieczenia w przełyku, któremu towarzyszy ból w okolicy klatki piersiowej. Przyczyną tej uciążliwej dolegliwości są zazwyczaj zbyt kwaśne soki żołądkowe i niestrawione treści pokarmowe, cofające się z żołądka do przełyku.
Jest to często związane z dietą bogatą w ciężkostrawne potrawy, kwaśne produkty, słodycze, napoje gazowane i alkohol, a także z jedzeniem przed snem. Zgaga bywa typowym objawem choroby wrzodowej i innych chorób układu pokarmowego, ale jak się okazuje, może również być wywołana przez zakrzepy krwi. Zaburzona krzepliwość jest bardzo niebezpieczną przypadłością i nierzadko daje o sobie znać dopiero, gdy zagraża naszemu zdrowiu lub życiu.
Najczęściej pojawia się podczas rozwoju zakrzepicy żył głębokich, która atakuje dolne kończyny. Jeżeli skrzep przedostanie się do naczyń krwionośnych w mózgu, wówczas może do dojść do udaru niedokrwiennego.
Z kolei jeśli zacznie zagrażać naczyniom znajdujących się w klatce piersiowej, wtedy może pojawić się uczucie palenia nad żołądkiem, który można pomylić ze zgagą. Jak zatem odróżnić zwykłą zgagę od rozwoju zakrzepicy? W tym przypadku bardzo istotną rolę odgrywa czas. Jeżeli pieczenie w obrębie klatki piersiowej utrzymuje się dłużej (nawet kilka godzin), to być może w naszym organizmie pojawił się skrzep krwi. Zdarza się również, że uczucie dyskomfortu ma charakter krótkotrwały i nawracający. Chory może odczuwać zarówno pieczenie, jak i ból, ucisk i pełność w jamie brzusznej, które pojawiają się także przy chorobach żołądka. Rodzaj objawów jest uzależniony od tego, w jakim naczyniu utknął zakrzep.
Do innych symptomów świadczących o skrzepach blokujących naczynia krwionośne można zaliczyć m.in. obrzęk kończyn, zawroty głowy, swędzenie i tkliwość skóry czy krótki oddech.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.