Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 
aktualizacja 

Mało znany objaw zakrzepicy. Kluczowy jest czas

48

Zakrzepica to bardzo poważna choroba, która nieleczona nierzadko prowadzi do zatoru żylnego serca lub płuc, a nawet do śmierci. Jak wiele innych schorzeń, na wstępnym etapie rozwoju może nie dawać o sobie znać lub wysyłać mylące sygnały. Dowiedz się, na jaką dolegliwość powinno się zwrócić szczególną uwagę.

Mało znany objaw zakrzepicy. Kluczowy jest czas
Piekący ból może być objawem zakrzepicy (Getty Images, Sabine Thielemann / EyeEm)

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył zgagi, czyli pieczenia w przełyku, któremu towarzyszy ból w okolicy klatki piersiowej. Przyczyną tej uciążliwej dolegliwości są zazwyczaj zbyt kwaśne soki żołądkowe i niestrawione treści pokarmowe, cofające się z żołądka do przełyku.

Jest to często związane z dietą bogatą w ciężkostrawne potrawy, kwaśne produkty, słodycze, napoje gazowane i alkohol, a także z jedzeniem przed snem. Zgaga bywa typowym objawem choroby wrzodowej i innych chorób układu pokarmowego, ale jak się okazuje, może również być wywołana przez zakrzepy krwi. Zaburzona krzepliwość jest bardzo niebezpieczną przypadłością i nierzadko daje o sobie znać dopiero, gdy zagraża naszemu zdrowiu lub życiu.

Najczęściej pojawia się podczas rozwoju zakrzepicy żył głębokich, która atakuje dolne kończyny. Jeżeli skrzep przedostanie się do naczyń krwionośnych w mózgu, wówczas może do dojść do udaru niedokrwiennego.

Z kolei jeśli zacznie zagrażać naczyniom znajdujących się w klatce piersiowej, wtedy może pojawić się uczucie palenia nad żołądkiem, który można pomylić ze zgagą. Jak zatem odróżnić zwykłą zgagę od rozwoju zakrzepicy? W tym przypadku bardzo istotną rolę odgrywa czas. Jeżeli pieczenie w obrębie klatki piersiowej utrzymuje się dłużej (nawet kilka godzin), to być może w naszym organizmie pojawił się skrzep krwi. Zdarza się również, że uczucie dyskomfortu ma charakter krótkotrwały i nawracający. Chory może odczuwać zarówno pieczenie, jak i ból, ucisk i pełność w jamie brzusznej, które pojawiają się także przy chorobach żołądka. Rodzaj objawów jest uzależniony od tego, w jakim naczyniu utknął zakrzep.

Do innych symptomów świadczących o skrzepach blokujących naczynia krwionośne można zaliczyć m.in. obrzęk kończyn, zawroty głowy, swędzenie i tkliwość skóry czy krótki oddech.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić