Maska brzuszna zawału serca jest zespołem mało charakterystycznych objawów martwicy w mięśniu sercowym. W większości przypadków symptomem ataku serca jest ostry gniotący ból za mostkiem, któremu towarzyszą duszności, kołatanie serca, osłabienie i zawroty głowy.
Zobacz także: To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci podczas zawału doświadczają dolegliwości typowych dla układu pokarmowego. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na cukrzycę i będących w starszym wieku.
Maska brzuszna charakteryzuje się bólem nadbrzusza. Dyskomfort jest odczuwalny najczęściej pod prawym łukiem żebrowym. W tym przypadku dolegliwość bólowa jest łagodniejsza niż przy typowym zawale serca. Chory skarży się również na nudności, wymioty i związane z tym ogólne osłabienie organizmu.
Tego rodzaju symptomy wskazują na zawał ściany dolnej serca, która sąsiaduje z jamą brzuszną oraz narządami znajdującymi się w nadbrzuszu. Dlatego ból może promieniować do tej części organizmu i wywoływać objawy kojarzone zazwyczaj z dolegliwościami układu pokarmowego.
Zobacz także: Uwaga na ten objaw. Pojawia się, gdy zbliża się zawał
Podczas pierwszej godziny trwania zawału dolnej części ściany serca u 9-25 procent pacjentów pojawia się również bradykardia zatokowa. Nie wymaga ona jednak leczenia i nie zmniejsza szans na powrót do zdrowia. Atak w dolnej części ściany serca charakteryzuje się niższą śmiertelnością niż zawał ściany przedniej serca. Niestety u niektórych osób dotkniętych zawałem ściany dolnej mogą wystąpić istotne hemodynamicznie powikłania, które obniżają rokowania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.