Nowotwór krtani. Czynniki ryzyka
Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu krtani aż 30-krotnie, ale nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Na zachorowanie narażone są osoby stale przebywające w zanieczyszczonym środowisku, często pijące alkohol i te, które mają kontakt z metalami ciężkimi, azbestem, oparami kwasu chromowego, azotowego i siarkowego, pyłem węglowym, drzewnym lub cementowym.
Najmniej oczywistym czynnikiem ryzyka jest z kolei niedobór witaminy A i C.
O ile więc zdarza się, że zmiana otoczenia na mniej zanieczyszczone nie jest możliwa, o tyle nad dietą zawsze możemy pracować, włączając do niej jak najwięcej naturalnych źródeł witaminy A (czyli m.in. mięso, ryby, nabiał, jajka, sery, masło) i witaminy C (np. natka pietruszki, papryka, brukselka, kalarepa, brokuły, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, truskawki, kiwi, cytrusy).
Kiedy chrypa powinna nas niepokoić?
Jeśli chrypa towarzyszy zwykłym objawom infekcji albo jest spowodowana ponadnaturalnym wysiłkiem głosowym (np. regularnymi występami przed publicznością), na ogół nie ma się czym martwić. Jeśli jednak organizm jest – co do zasady – zdrowy, a czynniki środowiskowe uaktywniające chrypę zostały zniwelowane, chrypa powinna odejść w niepamięć.
Jeśli nie mija przez dwa tygodnie, warto skonsultować się z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób palących oraz tych, które poza chrypą zauważają u siebie ból podczas mówienia lub problemy z wydawaniem głosu.
Czytaj też: NASA poleca. Postaw ją w sypialni
Chrypa może być zarówno objawem stresu i alergii, jak i niedoczynności tarczycy lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Może być również objawem nowotworu, ale należy podkreślić, że jego wykrycie we wczesnym stadium zwiększa szanse na całkowite wyleczenie aż do 90 proc.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.