Czy kiedykolwiek po kichaniu poczułeś nieprzyjemny lub dziwny zapach? Jeśli tak, to może być jeden z pierwszych objawów poważniejszych schorzeń.
Dziwny zapach przy kichaniu? Idź do lekarza
Jeśli takie nieprzyjemnie pachnące kichanie zdarza się tylko od czasu do czasu, jest to normalne. Jednak jeśli utrzymuje się przez dłuższy okres, trzeba to natychmiast skonsultować z lekarzem
Istnieją cztery różne rodzaje takich kichnięć: słodkie, śmierdzące, kwaśne i dające woń amoniaku.
Słodko pachnące kichnięcia
Słodko pachnące kichnięcia mogą być wynikiem podwyższonych ketonów lub kwasicy ketonowej. Do rozwoju kwasicy dochodzi wtedy, gdy w organizmie występuje znaczny i nagły niedobór insuliny. Kwasica jest często pierwszym objawem cukrzycy. Może być także efektem nadużywania alkoholu, chorób serca, zakażenia czy zapalenia trzustki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieprzyjemnie pachnące kichnięcia
Nieprzyjemnie pachnące kichnięcia mogą być wynikiem infekcji zatok lub przeziębienia. Przy takiej infekcji najczęściej towarzyszy nam zatkany nos i ból głowy. Z nosa wydziela się także gęsta wydzielina. Jeśli po 10 dniach takie objawy nie ustąpią, a zapach będzie się nadal utrzymywał, należy zgłosić się do lekarza.
Kichnięcie o kwaśnym zapachu
Kichnięcie o kwaśnym zapachu wskazuje na nieświeży oddech. Jeśli ten zapach nadal występuje po dokładnym szczotkowaniu i płukaniu jamy ustnej, może to wskazywać na chorobę dziąseł.
Kichnięcie o zapachu amoniaku
Kichnięcia o zapachu amoniaku są najbardziej poważne. Kichnięcie pachnące amoniakiem może wskazywać na poważny problem związany z nerkami lub wątrobą. W przypadku nerek może to oznaczać, że amoniak nie jest skutecznie wydalany, co powoduje gromadzenie się amoniaku w wydychanym powietrzu.