Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Mikstura na oparzenia słoneczne. Natychmiast przyniesie ulgę

2

Podczas upalnego lata, nasza skóra jest szczególnie narażona na poparzenie. Kiedy przebywamy zbyt długo na słońcu i dodatkowo nie stosujemy filtrów ochronnych, możemy doświadczyć bolesnych oparzeń. Dowiedz się, jak uleczyć poparzoną skórę, za pomocą domowych metod.

Mikstura na oparzenia słoneczne. Natychmiast przyniesie ulgę
(Getty Images)

Zimny prysznic na upał?

Zdarza się, że nasza skóra zostanie poparzona na skutek zbyt intensywnego działania promieni słonecznych. Jeżeli nie mamy przy sobie żadnego preparatu, który przyniesie ulgę i przyspieszy regenerację skóry, możemy zastosować proste i sprawdzone domowe sposoby. Jednym nich jest schłodzenie naskórka za pomocą zimnej wody. Możemy to zrobić przy okazji kąpieli.

Mleko na skórę

Mleko o niskiej zwartości tłuszczu także przyniesie ulgę poparzonej skórze. Wystarczy wymieszać 1 szklankę mleka i 4 szklanki wody. Do tej mikstury wrzucamy kilka kostek lodu i zanurzamy w niej gazę. Następnie gazę przykładamy do poparzonego miejsca na około 15 minut.

Jogurt i herbata na oparzenia słoneczne

Kolejnym sposobem na poparzenie słoneczne jest nałożenie na skórę schłodzonego jogurtu. Ten produkt mleczarski zawiera aminokwasy, które szybko zregenerują uszkodzoną skórę. Po 20 minutach jogurt należy spłukać zimną wodą.

Na zaczerwienienie i ból poparzonej skóry pomoże też zielona herbata, która posiada silne działania przeciwzapalne. Swoje lecznicze właściwości, zielona herbata zawdzięcza zawartości taniny. Czysty gazik należy zanurzyć w wywarze z zielonej herbaty i przyłożyć do powierzchni skóry na około 20 minut.

Kiedy poparzymy skórę na słońcu, powinniśmy starać się unikać niektórych czynników, które mogą pogłębić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Kąpiel po opalaniu

Oparzonej skóry nie powinniśmy myć tradycyjnym mydłem, ponieważ posiada ono silne zasadowe pH. Żeby uniknąć wysuszenia i podrażnienia poparzonej skóry, do mycia lepiej użyć żelu, który ma neutralne dla skóry pH.

Nie zawsze samodzielne leczenie pomoże zwalczyć objawy poparzenia skóry przez promieniowanie UV. W niektórych przypadkach konieczne jest udanie się do lekarza. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy oparzeniu towarzyszą nudności, dreszcze, omdlenia, pęcherze na skórze lub wysoka gorączka.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić